W piątek, 12 lutego, po wielotygodniowym lockdownie, teatry, kina i filharmonie będą mogły wreszcie wznowić działalność. To samo tyczy się hoteli, stoków narciarskich i basenów. Jest jednak jeden warunek – wszystkie wymienione instytucje muszą funkcjonować w reżimie sanitarnym i z limitem 50 proc. dostępności miejsc.
Odmrażanie jest na razie tymczasowe i potrwa dwa tygodnie. Dopiero po próbnym okresie okaże się, jak wpłynęło ono na liczbę zakażeń. Jeśli gwałtownie wzrośnie, możliwy jest powrót do obowiązujących ograniczeń.
W Opolu tylko kameralne kino
Wiele instytucji kultury z powodu zbyt krótkiego czasu na wznowienie działalności (rząd dał im tydzień) zamierza otworzyć się w późniejszym terminie.
– To absurdalna propozycja, której kosztów mogą nie udźwignąć operatorzy kin. Otwarcie kin wymaga przede wszystkim przygotowania repertuaru i rozmów z dystrybutorami filmowymi, a następnie promocji wprowadzanych na ekrany tytułów, a na to potrzeba minimum około czterech tygodni – mówił zaraz po rządowej konferencji Tomasz Jagiełło, prezes sieci kin Helios.
Swoją działalność wznowi natomiast małe Kino Meduza (ul. Oleska 45), prowadzone przez pasjonatów filmu ze Stowarzyszenia Opolskie Lamy. Seanse będą się jednak odbywać w pełnym reżimie sanitarnym, a widzowie będą proszeni o dezynfekcję rąk oraz noszenie maseczki podczas seansu i na terenie kina. Bilety w cenie 15 zł sprzedawane będą jedynie drogą elektroniczną, przez system ekobilet.pl/opolskielamy. Na ekranie m.in. „Szarlatan” Agnieszki Holland, który znalazł się na krótkiej liście tytułów, które powalczą o oscarowe nominacje w kategorii „Najlepszy film międzynarodowy”. Natomiast w czwartek 18 lutego w Kinie Studio (MDK Opole) zaplanowano projekcję filmu „Prawda” (w obsadzie Catherine Deneuve, Juliette Binoche, Ethan Hawke) o godz. 18 i 20:30.
Pierwsza premiera od roku
Teatr Kochanowskiego wciąż jest w remoncie i dysponuje tylko sceną Modelatornia, na której trwają próby do spektaklu „Amator 2020” w reżyserii Norberta Rakowskiego i próby do spektaklu rezydencyjnego „Jeszcze się nie stało” w reżyserii Moniki Popiel. Oba spektakle zobaczymy jeszcze w lutym.
– Na słowa „otwieramy teatry” czekaliśmy od dawna. Jesteśmy spragnieni widowni i chcemy grać – przekonuje Beata Marcinowicz z Teatru Kochanowskiego w Opolu, dodając: – Nowa decyzja rządu oznacza dla nas spore zmiany związane z logistyką, ale przede wszystkim z zapewnieniem bezpieczeństwa publiczności i zespołu teatru. Przygotowujemy się do tego solidnie.
Pierwszy spektakl w teatrze z udziałem publiczności – „Miejskie ziółka” – zobaczymy jednak dopiero za tydzień, 20 i 21 lutego. Natomiast 26 lutego zaplanowano premierę spektaklu „Amator 2020”.
Już w ten weekend swoje drzwi dla widzów otworzy natomiast teatr Lalki i Aktora w Opolu. Aktorzy zagrają spektakl „Psiakość. Musical o zwierzęcej miłości”, a w kolejnym tygodniu zaproszą na „Małą drakę o zwierzakach”, adresowaną do najmłodszych (dzieci w wieku 4+).
W dalszej kolejności na scenę wróci „Brzydkie kaczątko”. Premiera spektaklu „Balladyna”, pierwotnie planowana na 20 lutego, ostatecznie odbędzie się 6 marca 2021 i będzie to pierwsza premiera w sezonie i generalnie pierwsza od roku w OTLiA.
W filharmonii rozdzwonił się telefony
Na muzyczny weekend, a zwłaszcza walentynki zaprasza widzów opolska filharmonia.
– Zmiana zasad funkcjonowania zastała nas podczas drugiego dnia nagrywania wideo z Walentynkowego Koncertu Muzyki Filmowej, który udostępniamy online. Dyrekcja filharmonii zdecydowała, że skoro jest możliwość znowu zagrać dla naszych melomanów, to nie możemy z takiej okazji zrezygnować. Zresztą jeszcze podczas konferencji prasowej premiera do kasy biletowej rozdzwoniły się telefony, czy będzie możliwość, aby muzyki filmowej, którą co roku przygotowujemy na święto zakochanych, posłuchać w sali koncertowej. Nasza sala nie pomieści wszystkich chętnych, dlatego także będziemy udostępniać nagrany koncert online – mówi Michał Grocholski, kierownik działu Organizacji i Promocji Filharmonii Opolskiej.
Walentynkowe Koncerty Muzyki Filmowej odbędą się w sobotę 13 lutego i niedzielę 14 lutego, oba o godzinie 18. Podczas koncertu usłyszeć będzie można muzykę z takich kinowych hitów jak „La La Land”, „Gladiator” czy klasyki jak „West Side Story”. W koncercie jako soliści wystąpią Anastazja Siminska i Maciej Pawlak.
Galeria szykuje wystawę
Na odwiedzających czeka też Muzeum Śląska Opolskiego. Tu na uwagę zasługuje m.in. wystawa przedmiotów zaprojektowanych przez Erykę i Jana Drostów (kolekcja zakupiona przez muzeum we wrześniu 2020 r.). Wystawę zobaczymy w głównym budynku wystawienniczym (ul. Mały Rynek 7 i 7a) od wtorku do soboty od godz. 9.30 do 17 z przerwą techniczną od godz. 12 do godz. 13.
W ten weekend zamknięta będzie jeszcze Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu. Wewnątrz ruszyły już jednak przygotowania do organizacji 20. – jubileuszowej edycji wystawy World Press Photo (planowanej pierwotnie na grudzień 2020).
Wystawa będzie prezentować wyniki 63. edycji Konkursu World Press Photo. W konkursie nagradzani są profesjonalni fotografowie i ich najlepsze zdjęcia wykonane w minionym roku (2019) – w kategorii zdjęć pojedynczych lub fotoreporterzy. W tym roku w gronie laureatów jest także Polak. Tomasz Kaczor za zdjęcie wykonane dla „Dużego Formatu” „Gazety Wyborczej” otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii „Zdjęcie pojedyncze”. Fotografia przedstawia Ewę, 15-letnią Ormiankę, niedługo po przebudzeniu z katatonicznego stanu, będącego skutkiem tzw. syndromu rezygnacji, siedzącą na wózku inwalidzkim w ośrodku dla uchodźców w Podkowie Leśnej.
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających przez 30 dni: od soboty 20 lutego do niedzieli 21 marca 2021, codziennie w godzinach 12–22.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS