A A+ A++

11.02.2021r. 12:01

Po dwóch dniach silnego smogu godzinne wskazania stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu oscylują w czwartek w centralnej i południowej części województwa śląskiego niewiele powyżej dobowych norm. W środę poziom alarmowania został przekroczony w Cieszynie, a poziom ostrzegawczy – w wielu miejscach.
Służby środowiskowe wydały wcześniej powiadomienia o ryzyku osiągnięcia we wtorek i środę poziomu alarmowego dla południowo-zachodniej części regionu. Powiadomienie o ryzyku osiągnięcia poziomu ostrzegania obowiązywało we wtorek w południowej, a w środę – w południowej i centralnej części woj. śląskiego.

Jak wynika z czwartkowych komunikatów Departamentu Monitoringu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Katowicach, średniodobowe wskazania wartości pyłu zawieszonego PM10 przekroczyły w środę wartość alarmową na stacji pomiarowej w Cieszynie – wyniosły 163 mikrogramy na metr sześcienny powietrza (dzień wcześniej wartość alarmowa przekroczona była w Wodzisławiu Śląskim – wyniosła 164 mikrogramów).

Wartość poziomu informowania przekroczona została w środę na stacjach pomiarowych w Ustroniu, Goczałkowicach-Zdroju, Żywcu, Wodzisławiu Śląskim, Katowicach, Tychach, Lublińcu, Rybniku, Zabrzu i Sosnowcu. Najwyższe dobowe wskazania pokazały stacje w Ustroniu (147 mikrogramów), Żywcu (131 mikrogramów) i Goczałkowicach-Zdroju (131 mikrogramów).

Na czwartek Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska prognozował w woj. śląskim dostateczną i umiarkowaną jakość powietrza, a na piątek – dobrą; lokalnie w środkowej i południowej części regionu – umiarkowaną.

Według prezentacji pomiarów zamieszczanych na stronach Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach (WIOŚ) zdecydowana większość godzinnych wyników stacji pomiarowych w regionie w czwartkowe przedpołudnie wykazywała stężenia pyłu PM10 przekraczające średniodobową normę, choć znacznie mniej, niż w poprzednich dniach. Stężenie pyłów w powietrzu stopniowo spadało.

Na stacji pomiarowej w Katowicach przy ul. Kossutha stężenie godzinne pyłu zawieszonego PM10 w czwartek o godz. 10. wynosiło 78 mikrogramów na metr sześc., w Rybniku 75 mikrogramów, a w Wodzisławiu Śląskim 67 mikrogramów. Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują, że dopuszczalne stężenia dobowe dla pyłu PM10 nie powinny przekraczać 50 mikrogramów na metr sześc.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska od 11 października 2019 r. alarm smogowy jest ogłaszany przy przekroczeniu w ciągu doby średniej wartości 150 mikrogramów na metr sześc. dla pyłu PM10 (wcześniej było to 300 mikrogramów). Tzw. poziom informowania to 100 mikrogramów; oznacza dwukrotne przekroczenie dobowej normy jakości ustalonej dla pyłu PM10 na 50 mikrogramów.

Utrzymywaniu się zanieczyszczeń w powietrzu sprzyja bezwietrzna pogoda przy niskich temperaturach. Prognozy dla centralnej części woj. śląskiego przewidywały utrzymywanie się w czwartek i piątek temperatur rzędu 7-8 poniżej zera (w nocy spadek o kilka stopni) i wiatru o prędkości 5-6 metrów na sekundę. W sobotę temperatura ma nieco wzrosnąć, choć nadal nie przekroczy zera.

Czytaj również:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułStrzelał z rewolweru w okno znajomego. Odpowie za usiłowanie zabójstwa
Następny artykułMieszkaniec gminy Czermin kradł, oszukiwał, niszczył…