A A+ A++

Szef KPRM był w pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia o szczepienia nauczycieli przeciw COVID-19, które ruszają w piątek. W tym kontekście pojawiły się doniesienia, że część środowiska nie jest zadowolona, że będzie szczepiona produktem firmy AstraZeneca, a nie firm Pfizer czy Moderna i gdyby to była szczepionka jednej z tych dwóch ostatnich to odzew byłby 100 proc.

Dworczyk mówił, że nie wie, czy byłby 100 proc. odzew. – W tej chwili mamy bardzo wysoki odsetek nauczycieli, którzy się zgłosili – poinformował Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. szczepień.

ZOBACZ: Kolejna grupa włączona do kolejki szczepień. Plany rządu

– Cieszę się, że tak dużo nauczycieli zgłosiło się do szczepienia. Jestem przekonany, że z czasem to będzie jeszcze większy odsetek – podkreślił. – Po raz kolejny muszę wyrazić ubolewanie, że niektórzy nieodpowiedzialni politycy czy związkowcy próbowali straszyć nauczycieli, czy wprowadzać jakiś taki niepokój podając nieprawdziwe informacje na temat szczepionki AstraZeneca – podkreślił minister.

“Rejestrujemy nauczycieli”

Na konferencji prasowej Dworczyk przypomniał, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami do końca marca uda się zaszczepić ok. 3 mln Polaków, a do końca lutego – 2 mln. – Miesięcznie będziemy szczepić ok. 1 mln osób. Stworzony system ma większe możliwości, jedyne co nas ogranicza, to dostawy szczepionek – mówił.

Szef KPRM dodawał, że program szczepień przebiega “w sposób zadowalający”, a Polska, wśród państw Unii Europejskiej, jest na drugim miejscu pod względem procenta osób, które otrzymały przynajmniej pierwszą dawkę szczepienia na Covid-19.

Dworczyk przywołał też środową wypowiedź przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen. – Dla tych, którzy mają wątpliwości, jak wygląda program szczepień i realizacja tego programu w Polsce, zwracam się w szczególności do koleżanek i kolegów z opozycji, którzy kontestują wciąż i mówią jak to wszystko jest źle zorganizowane, wczoraj pani przewodnicząca wymieniając kraje, które sobie dobrze radzą z programem szczepień, które są dowodem na to, że sprawnie jest ten program szczepień realizowany, na pierwszym miejscu wymieniła Polskę i nasz narodowy program szczepień – powiedział.

268 tys. nauczycieli zarejestrowanych

Wiceszefowa resortu edukacji i nauki Marzena Machałek przekazała, że do szczepienia zarejestrowało się 65 proc. uprawnionych nauczycieli. Z priorytetowych szczepień skorzysta 268 tys. osób.

Według niej, jest to bardzo dobry wynik, “biorąc pod uwagę to, że rejestracja trwała trzy dni”. “Nauczyciele i dyrektorzy bardzo pozytywnie do tego podeszli” – zaznaczyła Machałek.

Oceniła, że został przygotowany dobry system szczepień. “Testowaliśmy ten system w sobotę i w niedzielę. Od poniedziałku zaczęła się rejestracja i można powiedzieć, że już na godz. 11 w poniedziałek mieliśmy 50 tys. zarejestrowanych osób. Dzisiaj to jest 268 tys. osób” – mówiła wiceminister.

Dziękowała też nauczycielom, dyrektorom szkół i kuratorom oświaty “za tak sprawne działanie”. “Za takie odpowiedzialne podejście, za to, że szczepienia będą się mogły zacząć od jutra, a to dobra wiadomość dla zdrowia nauczycieli, dla zdrowia rodziców, to dobra widomość dla polskiej szkoły” – mówiła Machałek.

Przedłużona nauka zdalna

– W poniedziałek o godz. 8 rejestrujemy pozostałych nauczycieli, również tych, którzy nie byli w pierwszej grupie. Dotyczy to również nauczycieli akademickich. O szczegółach szczepienia nauczycieli akademickich będziemy informować rektorów – mówił Przemysław Czarnek. Za rejestrację nauczycieli akademickich będzie odpowiadał inny system.

ZOBACZ: Zdalna edukacja i dostęp do internetu. Jak sytuacja wygląda w Polsce?

Czarnek odpowiadając na pytania dziennikarzy przekazał, że nauka stacjonarna dla klas I-III i nauka zdalna dla reszty uczniów zostaje wydłużona do końca lutego.

Pytany o to, czy jest możliwość, że do szkoły wrócą tylko klasy ósme i maturalne minister zapewnił, że od grudnia rozważanych jest pięć wariantów powrotu do szkół. Ostateczna decyzja będzie zależna od czynników epidemicznych, liczbie zakażeń i nauczycieli i liczby zaszczepionych.

Prawie 1,9 mln szczepień

Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęły się w Polsce 27 grudnia ub. roku – wtedy w ramach grup zero szczepionkę zaczęli przyjmować przedstawiciele służb medycznych, a następnie m.in. pracownicy ośrodków pomocy społecznej i pensjonariusze domów pomocy społecznej.

25 stycznia rozpoczęły się szczepienia populacyjne – szczepionkę otrzymują osoby z grupy pierwszej, na początek seniorzy 70 plus. W piątek rozpoczną się szczepienia nauczycieli. 

W Polsce wykonano dotąd 1 884 113 szczepień przeciw COVID-19. 1 360 192 osoby otrzymały pierwszą dawkę, a 523 921 – drugą.

Twoja przeglądarka nie wspiera odtwarzacza wideo…

bas/ polsatnews.pl, PAP

Czytaj więcej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZabrał zakupy z koszyka rowerowego- został zatrzymany
Następny artykułMZ: 7008 nowych zakażeń koronawirusem, 456 zgonów; łącznie 1,5 mln przypadków i ponad 40 tys. zmarłych