A A+ A++

REGION WYBIERA KOLEJNE INTELIGENTNE SPECJALIZACJE

Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego zaprasza do współpracy przy identyfikacji kolejnych inteligentnych specjalizacji regionalnych. Propozycje możemy złożyć do 30 kwietnia.

CZYM SĄ INTELIGENTNE SPECJALIZACJE (IS)?

Inteligentne specjalizacje rozumiane są jako „obszary gospodarcze”, bazujące na potencjale naukowym i badawczo-rozwojowym wykształconym w regionie, a także na innych regionalnych przewagach rozwojowych, skoncentrowane na niewielkiej liczbie priorytetów, oparte na obiektywnych danych i dowodach. Podstawowym założeniem koncepcji IS jest podnoszenie innowacyjności i konkurencyjności regionów na bazie ich potencjału endogenicznego i firm w branżach już w nich funkcjonujących. Mogą to być zarówno specjalizacje w ramach jednego sektora, jak i przedsięwzięcia międzysektorowe pozwalające na osiągniecie specyficznej przewagi konkurencyjnej.

DLACZEGO POSZUKUJEMY KOLEJNYCH INTELIGENTNYCH SPECJALIZACJI?

18 lutego 2020 r. Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego wraz z przyjęciem zaktualizowanej strategii rozwoju społeczno-gospodarczego z horyzontem czasowym do 2030 ponownie dokonał wyborów strategicznych w sferze rozwoju regionu. Wśród nich znalazła się również decyzja o kontynuacji polityki gospodarczej opartej na inteligentnych specjalizacjach, do których obecnie należy: ekonomia wody, żywność wysokiej jakości oraz drewno i meblarstwo. Cechą charakterystyczną koncepcji inteligentnych specjalizacji jest proces przedsiębiorczego odkrywania, w trakcie którego nie tylko dyskutuje się nad możliwościami rozwoju istniejących, ale również poszukuje nowych specjalizacji. Ma to szczególnie istotne znaczenie w sytuacji szybko zmieniających się warunków gospodarczych. Mając na uwadze powyższe przyjęto ścieżkę identyfikacji kolejnych inteligentnych specjalizacji regionalnych zapewniającą ciągłość procesu przedsiębiorczego odkrywania oraz zaangażowanie interesariuszy i umożliwiającą ich realny wpływ na politykę innowacyjną regionu.

NA CZYM POLEGA PROCES IDENTYFIKACJI KOLEJNYCH INTELIGENTNYCH SPECJALIZACJI?

Proces identyfikacji potencjalnych specjalizacji został opisany w dokumencie „Zasady identyfikacji inteligentnych specjalizacji województwa warmińsko-mazurskiego”. Oparty jest na podejściu oddolnym, w którym inicjatywa pozostaje po stronie bezpośrednio zainteresowanych podmiotów gospodarczych. Ich rolą jest przygotowanie Programu Rozwoju wybranego sektora opartego na Diagnozie Sektora.

Przygotowane w ten sposób propozycje nowych specjalizacji podlegać będą formalnej weryfikacji poprawności i kompletności złożonych dokumentów oraz analizie niezależnego zewnętrznego zespołu ekspertów wg określonych wcześniej kryteriów. Następnie, po omówieniu ich na forum Regionalnego Komitetu Sterującego ds. Regionalnej Strategii Innowacyjności Województwa Warmińsko-Mazurskiego zostaną przedłożone Zarządowi Województwa do ostatecznej akceptacji.

KTO MOŻE ZŁOŻYĆ PROPOZYCJĘ KOLEJNEJ INTELIGENTNEJ SPECJALIZACJI?

W trosce o zapewnienie szerokiego dostępu do procesu identyfikacji specjalizacji, nie zakłada się ograniczeń podmiotowych – propozycję programu rozwoju, a tym samym regionalnej inteligentnej specjalizacji województwa warmińsko-mazurskiego, może złożyć dowolny podmiot, pod warunkiem, że do opracowania swojej propozycji zaangażuje odpowiednio liczną grupę interesariuszy, w tym reprezentantów środowiska B+R.
Minimalna liczba interesariuszy, którzy muszą zostać zaangażowani w proces opracowania diagnozy i Programu Rozwoju Sektora to 20 podmiotów, w tym minimum 15 przedsiębiorstw należących do sektora MŚP (prowadzących działalność w województwie warmińsko-mazurskim) oraz co najmniej jedna jednostka naukowo-badawcza.

JAKIE DOKUMENTY NALEŻY ZŁOŻYĆ? GDZIE I W JAKIM TERMINIE?

Podmioty proponujące nową regionalną inteligentną specjalizację składają PROGRAM ROZWOJU SEKTORA wraz z DIAGNOZĄ SEKTORA.

Oba powyższe dokumenty należy złożyć lub przesłać w ujednoliconej formie, czyli na formularzach stanowiących Załączniki nr 1 oraz 2 do „Zasad identyfikacji inteligentnych specjalizacji województwa warmińsko-mazurskiego” w terminie do 30 kwietnia 2021 r. (do godziny 15.00) w formie papierowej oraz na nośniku elektronicznym (dozwolone są następujące formaty: doc, docx, PDF) na adres Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, ul. Kościuszki 89/91 10-554 Olsztyn (II piętro). W przypadku przesłania pocztą decydująca jest data stempla pocztowego.

Szczegółowe informacje oraz dokumenty do pobrania

źródło: biznes.warmia.mazury.pl

fot.UM Giżycko mojegizycko.pl / T. Karolski

Print Friendly, PDF & EmailDrukuj
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBeton przestał straszyć drogowców
Następny artykułW Częstochowie: Sztuczne lodowisko rusza w piątek. Od dziś bilety w sprzedaży online