Wybór technologii i zakresu usług
Otworzenie drukarni wymaga oczywiście posiadania własnej działalności gospodarczej. W Polsce może ją prowadzić każda osoba fizyczna, która ukończyła 18 lat. Przed powzięciem decyzji o założeniu własnej firmy, należy jednak zastanowić się, jak ma wyglądać ten biznes. W przypadku drukarni trzeba przede wszystkim przemyśleć, jakie usługi poligraficzne będzie ona świadczyć – najlepiej zdecydować się na jedną, główną specjalizację. Do wyboru jest m.in. działalność skupiona na realizacjach wielkoformatowych, takich jak przygotowywanie bannerów, billboardów czy plakatów. Inny pomysł to drukarnia wykonująca jedynie mniejsze zlecenia, np. wydruk prac dyplomowych, wizytówek, ulotek, kalendarzy czy gazetek reklamowych. Ciekawe rozwiązanie to także firma drukująca etykiety na opakowania – wybór takiej, pozornie wąskiej specjalizacji może być bardzo korzystny, co udowadnia świetnie prosperująca drukarnia w Piasecznie, Unilogo.
Wybierając dany zakres usług poligraficznych, warto zorientować się, jak działa konkurencja w najbliższej okolicy. Zbadanie rynku pozwoli ustalić, jakie jest zapotrzebowanie na konkretny rodzaj działalności.
Oprócz tego należy zdecydować, jaka technologia druku zostanie zastosowana w przyszłej drukarni. Obecnie najpopularniejszymi rozwiązaniami są: metoda cyfrowa oraz tzw. offset. Wybór konkretnej techniki warto uzależnić od specjalizacji firmy.
Decyzja związana z lokalizacją nowej drukarni
Otwierając nową drukarnię, trzeba wybrać jak najbardziej atrakcyjną lokalizację. Ponownie należy zrobić wstępne rozeznanie i zorientować się, gdzie w danym mieście znajdują się inne firmy tego typu. Co do zasady na siedzibę firmy poligraficznej warto wybrać miejsce blisko centrum miasta lub w pobliżu uczelni albo szkoły – dzięki temu będzie ona mogła świadczyć dodatkowe usługi z zakresu kserowania materiałów. Dobrym pomysłem jest także założenie dwóch punktów – biura, w którym będą przyjmowani klienci, oraz hali produkcyjnej, gdzie będą realizowane zamówienia. Decydując się na takie rozwiązanie, warto pamiętać, że druga siedziba może znajdować się na obrzeżach miasta – pozwoli to na zmniejszenie kosztów wynajmu.
Zatrudnienie pracowników i zakup niezbędnego sprzętu
Założenie własnej drukarni wymaga poniesienia dużych kosztów. Oprócz wynajmu lokalu kluczową kwestią jest zakup odpowiednich maszyn drukarskich. Aby nieco zmniejszyć związane z tym wydatki, warto przyjrzeć się bliżej możliwościom dotyczącym leasingu sprzętu.
Sercem każdej firmy są też zatrudnione w niej osoby. Zakładając drukarnię, trzeba więc zadbać o pozyskanie odpowiednio wykwalifikowanego personelu. Oprócz pracowników specjalizujących się w obsłudze maszyn drukarskich warto pomyśleć o przyjęciu do pracy grafika. Jego obecność w firmie w dłuższej perspektywie czasu może okazać się bardzo opłacalna.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS