W 81-wszą rocznicę pierwszej wywózki Polaków z Kresów Wschodnich na Sybir, Sybiracy, władze samorządowe Lęborka i powiatu lęborskiego złożyli kwiaty pod pomnikiem Zesłańcom Sybiru. Władze miasta reprezentowali: Witold Namyślak – Burmistrz Miasta, Jerzy Pernal – Zastępca burmistrza oraz Marian Kurzydło – Sekretarz Miasta, natomiast władze powiatu Alicja Zajączkowska – Starosta Lęborki, Edmund Głombiewski – Wicestarosta oraz Krzysztof Król – Sekretarz Powiatu. W skład delegacji lęborskich sybiraków weszli: Zofia Bladowska, Marian Siejka, Zdzisław Karwacki oraz Zygmunt Daleki. Wszyscy obecni dzisiaj sybiracy byli zesłani 10 lutego 1940 roku. Wciąż mają w pamięci tamten dzień.
Wczesnym świtem Polacy zostali obudzeni w swoich rodzinnych domach wrzaskiem i waleniem kolb karabinów w drzwi. Było niewiele czasu na spakowanie niezbędnych rzeczy, po czym całymi rodzinami zapakowani zostali do wagonów kolejowych i powiezieni w nieznane. Trafili na Sybir, skąd wielu z nich miało już nigdy nie powrócić. Tak zaczęła się pierwsza z czterech przeprowadzonych przez NKWD wielkich fal deportacji Polaków z terenów II Rzeczypospolitej, które po 17 września 1939 roku znalazły się pod okupacją sowiecką. Pierwsza wywózka objęła 150 tysięcy ludzi, wg niektórych źródeł było to nawet 200 tysięcy. Do czerwca 1941 roku na Syberii znalazło się łącznie około 1 miliona 800 tysięcy Polaków (niektórzy historycy określają tę liczbę na 2, a nawet 2,5 miliona wysiedlonych). Głód, mróz, fatalne warunki i praca ponad siły zabrały wiele istnień ludzkich. Do kraju wrócił co trzeci z wywiezionych Rodaków.
Rada Miejska w Lęborku nadała nowo powstałemu rondu u zbiegu ulic Sienkiewicza i Dworcowej nazwę „Rondo Generała Hallera”, celem upamiętnienia tej postaci. Józef Haller von Hallenburg (ur. 13 sierpnia 1873 w Jurczycach zm. 4 czerwca 1960 w Londynie) – generał broni Wojska Polskiego, Naczelny Dowódca wszystkich Wojsk Polskich od 4 października 1918 roku, komendant Legionów, od 16 marca do 2 kwietnia 1915 roku, pełniący obowiązki komendanta Legionów od 4 do 13 listopada 1916 roku, minister bez teki w drugim rządzie Władysława Sikorskiego w październiku 1939, przewodniczący Obywatelskiego Komitetu Wykonawczego Obrony Państwa w 1920 roku, dowódca Frontu Północnego w czasie wojny polsko-bolszewickiej, Generalny Inspektor Armii Ochotniczej w 1920 roku, prezes Rady Naczelnej Stronnictwa Pracy w 1937 roku, Komendant Polowych Drużyn Sokolich w 1913 roku, harcmistrz, przewodniczący ZHP, prezes Komitetu PCK, działacz polityczny i społeczny, kawaler Orderów: Orła Białego i Virtuti Militari.
10 lutego 1920 roku w Pucku odbyły się symboliczne zaślubiny z morzem, zorganizowane dla uczczenia włączenia Pomorza w granice odrodzonej Polski. Aktu dokonał generał Józef Haller.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS