Chcesz wiedzieć, czym żyje Białystok i region? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!
Ośrodek malowniczo położony nad Jeziorem Rajgrodzkim istnieje od 1994 roku. Można tam spędzić urlop, zorganizować konferencję czy szkolenie. To także centrum sportu – trenują tu m.in. KS Victoria Piaseczno, Jagiellonia Białystok, Akademia Badmintona, Grodziski Klub Szermierczy, SUKSS Suwałki czy UKS Olimpik Mońki. Od niedawna Knieja rozwija jeszcze jedną stronę działalności.
Nie tylko sport i wypoczynek, ale też terapia
– W 2018 roku, kupując ten ośrodek, dostaliśmy „w spadku” po poprzednim właścicielu podpisaną umowę wakacyjną na przyjęcie turnusów rehabilitacyjnych innego organizatora. Przygotowaliśmy infrastrukturę terapeutyczną, a już następnego roku zrealizowaliśmy własne turnusy terapeutyczne. Później były weekendy rodzinne terapeutyczne, konsultacje diagnozy i w tym roku przygotowaliśmy całą ofertę wakacyjną – opowiada Katarzyna Kabzińska, właścicielka ośrodka Knieja.
– W Kniei byliśmy na turnusie treningu umiejętności społecznych. Był to dla mojej córeczki i dla mnie wspaniały czas – kontakt z dziećmi, nauka zasad zabawy, współpracy z innymi, mnóstwo ciekawych zajęć i przyjaźni. Istnienie takich miejsc docenić mogą właśnie rodzice dzieci z różnymi problemami. Bo pobyt w takim ośrodku to nie tylko wsparcie dla dzieciaków, ale swoista grupa wsparcia dla rodziców, wymiana wiedzy, doświadczeń czy możliwość po prostu wygadania się i odpoczynku – mówi Beata, mama 10-letniej Poli.
Ośrodek Knieja w Rajgrodzie chce stworzyć integracyjne centrum sportowo-rekreacyjno-terapeutyczne Fot. Materiały prasowe
Dlatego rodzice, którzy już skorzystali z oferty turnusów terapeutycznych, entuzjastycznie przyjęli pomysł stworzenia Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznego w miejscu, do którego ich dzieci już się przyzwyczaiły, gdzie są cisza, spokój, minimum niepokojących bodźców.
– Ośrodek Knieja był postrzegany na mapie Podlasia jako ośrodek typowo turystyczny, wypoczynkowy, a dzięki zaplanowanej inwestycji ma zmienić się w kompleks rekreacyjno-integracyjny. Rozwijamy Knieję o terapię i diagnozę całościowych zaburzeń rozwoju, ale stawiamy też na wszystko to, co dotychczas było dostępne, czyli sport, przystań i sporty wodne, infrastrukturę hotelową i szkoleniowo-konferencyjną. Ważne jest dla nas objęcie wsparciem rodzin dzieciaków z autyzmem i zespołem Aspergera, a jednocześnie ośrodek będzie otwarty dla każdego. Nie zamykamy się na nikogo, stawiamy na integrację – rozwija swój pomysł Katarzyna Kabzińska.
Ośrodek Knieja w Rajgrodzie chce stworzyć integracyjne centrum sportowo-rekreacyjno-terapeutyczne. Katarzyna Kabzińska, właścicielka ośrodka Fot. Materiały prasowe
Poza Centrum Diagnozy i Terapii kompleks byłby też wzbogacony o mieszkania treningowe z nauką samodzielności. Powstałoby Centrum Fizjoterapii i Odnowy Biologicznej z ofertą zabiegów prozdrowotnych, a także centrum sportu z dwupoziomową siłownią, kortem do squasha, salą fitness ze ścianką wspinaczkową oraz przestrzenią rekreacyjną ze stołami do ping-ponga, stołem do bilardu, rzutkami.
Z takiej infrastruktury mogliby korzystać razem: dzieci z zaburzeniami oraz ich rodziny, sportowcy, seniorzy i wreszcie wszyscy ci, którzy lubią aktywnie spędzać czas na łonie natury.
Petycja z prośbą o pożyczkę
Wszystko szło dobrze do czasu wybuchu pandemii koronawirusa. Spółka prowadząca ośrodek w 2019 roku wystąpiła z wnioskiem o dofinansowanie projektu z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia (wymagany w projekcie 25-procentowy wkład własny zamierzała sfinansować kredytem komercyjnym). Udało się i ma już 9,5 mln zł przyznane z Unii. W marcu 2020 roku udało się przeprowadzić pierwsze prace wyburzeniowe tworzące front robót pod budynek terapii i diagnozy. Jednak przyszła pandemia i zahamowała wszystko – i działalność, i możliwości inwestycyjne. Okazało się, że zdobycie pozostałej kwoty 3,2 mln zł to problem.
Od kwietnia do września Knieja zwróciła się do bodaj wszystkich banków funkcjonujących na polskim rynku i od każdego otrzymała odpowiedź, że finansowanie branży turystycznej zostało wstrzymane.
– Za każdym razem tłumaczyliśmy, że jesteśmy także podmiotem leczniczym, nie tylko ośrodkiem wypoczynkowym, więc nasze PKD jest szerokie. I że poszukujemy kredytowania nie na bieżącą działalność, która przez pryzmat pandemii rzeczywiście może być oceniana jako bardziej ryzykowana, ale finasowania na bardzo konkretną inwestycję, która została już dofinansowana – tłumaczy Katarzyna Kabzińska.
Banków przekonać się nie dało. Nie upadła na duchu, tylko pomyślała, że jedyną szansą jest poproszenie o wsparcie ze środków publicznych. Jest przekonana, że władze województwa dysponują nie tylko odpowiednimi środkami finansowymi, ale również stosownymi narzędziami, które umożliwią udzielenie projektowi wsparcia. Stąd petycja, pod którą zbierane są w internecie podpisy
Poparło ją już blisko 5 tys. osób. Lada moment na przełomie tego i przyszłego tygodnia – wraz z listami poparcia od instytucji samorządowych i organizacji pozarządowych – zostanie przekazana marszałkowi województwa podlaskiego. Katarzyna Kabzińska podkreśla, że pomysłodawcom nie chodzi o dotację czy inne finansowanie bezzwrotne. Ale o pożyczkę. Dzięki niej Knieja w Rajgrodzie stanie się miejscem łączącym aktywny wypoczynek, sport i rekreację z profesjonalnym zapleczem terapeutycznym dla dzieci i młodzieży z całościowymi zaburzeniami rozwoju i ich rodzin.
Ośrodek Knieja w Rajgrodzie chce stworzyć integracyjne centrum sportowo-rekreacyjno-terapeutyczne Fot. Materiały prasowe
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS