A A+ A++

10.02.2021r. 16:05

Raport, zlecony przez ECR Group i Renew Europe, stwierdza, że wytworzenie wystarczającej ilości energii za pomocą energii wiatru i słońca jest praktycznie niemożliwe, ponieważ nie ma wystarczającej ilości terenu, aby zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Grupa ECR i grupa Renew Parlamentu Europejskiego zleciły niezależne badanie w celu oceny skuteczności neutralności klimatycznej UE oraz analizy i porównania dwóch neutralnych dla klimatu technologii wytwarzania energii, które, jeśli skutecznie zastąpią infrastrukturę paliw kopalnych, mogą doprowadzić do dekarbonizacji system elektroenergetyczny – wiatr / słońce i energia jądrowa. Badanie zostało zainicjowane przez europosłów: Roba Roosa z Niderlandów i Ondřeja Knotka z Czech, i recenzowane było przez innych naukowców, częściowo przez zdobywcę Nagrody Nobla, ekonomistę Williama Nordhausa.

W badaniu zatytułowanym Road to EU Climate Neutrality by 2050: Spatial Requirements of Wind/Solar and Nuclear Energy and Their Respective Costs – przeanalizowano trzy kwestie, które mają kluczowe znaczenie dla dążenia UE do neutralności klimatycznej do 2050 r.: wpływ neutralności klimatycznej UE na średnią globalną temperaturę atmosfery do 2050 i 2100 r.; wymagania przestrzenne (lądowe i morskie) dla energii wiatrowej i słonecznej w porównaniu z energią jądrową w Republice Czeskiej i Niderlandach; oraz koszt energii wiatrowej / słonecznej i energii jądrowej dla tych dwóch krajów.

Badanie wykazało, że w realistycznych scenariuszach brakuje terenu, aby zaspokoić całe zapotrzebowanie na energię w Niderlandach – “kraju leżącego nad Morzem Północnym z obfitym wiatrem” – i w Czechach – “kraju śródlądowym bez dostępu do morza i bardziej zróżnicowanym krajobraz pod względem geograficznym” – gdyby miały polegać wyłącznie lub głównie na energii wiatrowej i słonecznej.

Stwierdzono również, że energia jądrowa jest bardziej opłacalna niż odnawialne źródła energii. Nawet jeśli weźmie się pod uwagę znaczną poprawę wydajności farm słonecznych i wiatrowych, energia jądrowa pozostanie tańszą opcją w 2050 r.

“Ponieważ obecna polityka UE faworyzuje energię odnawialną przed energią jądrową, ocenę względnego kosztu obu technologii można łatwo zniekształcić i odzwierciedlić raczej status quo polityki, a nie cokolwiek nieodłącznie związanego z tymi technologiami” – czytamy w raporcie. “Ogromne fundusze zostały przeznaczone na opracowywanie i wdrażanie rozwiązań w zakresie energii wiatrowej i słonecznej. Spowodowało to obniżenie ceny energii odnawialnej, ale miało również wpływ na wzrost kosztów energii jądrowej i jej wdrażanie w UE.
“Biorąc jednak pod uwagę zalety energii jądrowej z przestrzennego i gospodarczego punktu widzenia, rządy państw członkowskich prawdopodobnie będą musiały dodać energię jądrową do swoich bilansów energetycznych, aby pozostać na drodze do osiągnięcia celu UE w zakresie neutralności klimatycznej”.

W badaniu stwierdzono również, że neutralność klimatyczna UE 2050, jeśli zostanie osiągnięta, prawdopodobnie spowoduje tylko bardzo niewielki spadek średniego globalnego wzrostu temperatury atmosfery, szacowany na nie więcej niż 0,02 stop. C do 0,06 stop. C w 2050 r. Oraz 0,05 stop. C i 0,15 stop. C w 2100 r.

Potrzebne zmiany polityczne

Badanie zawiera kilka zaleceń politycznych dla Komisji Europejskiej, aby zmieniła swoje podejście.

“Zaleca się, aby UE rozważyła program “renesansu jądrowego”. W ramach tego programu UE stworzyłaby równe szanse dla wszystkich technologii wytwarzania energii elektrycznej. Oczywiście byłoby lepiej, gdyby sama Komisja Europejska przeprowadziła kompleksowe analizy kosztów i korzyści z dostępnych alternatywnych opcji politycznych służących realizacji celu UE w zakresie neutralności klimatycznej” – stwierdza raport. “Fakt, że taka analiza nie została przeprowadzona, pomimo “lepszego stanowienia prawa” Komisji Europejskiej, podkreśla silne siły polityczne i poczucie pilności stojące za tworzeniem polityki klimatycznej UE”.

W oświadczeniu Roos i Knotek powiedzieli: “Uważamy za niezwykłe, że odchodząc od paliw kopalnych, UE podjęła decyzję polityczną na korzyść energii odnawialnej, nie biorąc pod uwagę względnych zalet i wad wszystkich technologii neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla”.

Roos dodał: “Energia jądrowa jest zawsze dostępna, tańsza i chroni krajobraz. Ponadto dalsze badania, na przykład, nad reaktorem ze stopionymi solami toru, oferują ogromne możliwości dla naszej pozycji eksportowej”.

“Dzisiejsza polityka UE jest dyskryminująca, jeśli chodzi o energię jądrową” – powiedział Knotek. “Nadszedł czas, aby wszyscy decydenci zastosowali się do unijnej zasady neutralności technologicznej”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNASZ WYWIAD. Warchoł: “Od dzisiaj moją partią jest Rzeszów”
Następny artykułJadłodajnia dla potrzebujących wyremontowana