Inwestycja w Sejnach (woj. podlaskie) poprawi jakość zasilania w województwie podlaskim
10.02.2021r. 14:50
tego typu urządzeń ograniczyło powierzchnię zajętą przez rozdzielnię 110 kV. Dzięki temu w przyszłości można będzie rozbudować rozdzielnię o dodatkowe pole linii 110 kV – już bez konieczności zwiększania działki.
Stacja po przebudowie spełnia wszystkie wymogi ochrony środowiska w zakresie gospodarki olejowej. Przede wszystkim dzięki wybudowaniu ekologicznych mis olejowych z dedykowanym systemem separacji pod pracującymi dwoma transformatorami 110/20 kV o mocy 10 i 16 MVA.
Modernizacja objęła również układy kompensacji prądów ziemnozwarciowych, których zakres prądowy musi nadążać za wzrostem prądów pojemnościowych, spowodowanym intensywną przebudową napowietrznej sieci średniego napięcia (SN) na kablową. Obecnie pracujące układy zostaną zastąpione układami z automatycznym dostrajaniem się do prądów pojemnościowych w sieci SN, tzw. dławikami nadążnymi. Zdecydowanie poprawi to selektywność działania zabezpieczeń ziemnozwarciowych i zmniejszy liczbę awaryjnie wyłączanych odbiorców. Stanowiska układów kompensacji prądów ziemnozwarciowych zostaną wyposażone w ekologiczne misy olejowe, podłączone do systemu separacji oleju.
Dotychczasową, elektromechaniczną Elektroenergetyczną Automatykę Zabezpieczeniową (EAZ) rozdzielni 110 kV zastąpiono nowoczesnymi urządzeniami cyfrowymi, które będą współpracowały z systemem telemechaniki i wykorzystają protokół komunikacyjny IEC 61850. Stacja, dzięki nowoczesnym układom EAZ i systemowi telemechaniki, została w pełni zautomatyzowana i stała się stacją bezobsługową.
Ważnym aspektem inwestycji była również rozbudowa dotychczasowej rozdzielni 110 kV o dodatkowy transformator 110/20 kV o mocy 16 MVA, co znacząco wpływa na możliwość przyłączania nowych obiektów w Sejnach i okolicach, a co za tym idzie poprawia pewność zasilania w regionie.
Przed modernizacją w stacji 110/20 kV Sejny pracował jeden transformator o mocy 10 MVA. W przypadku jego wyłączenia do celów eksploatacyjnych, czy też z powodu awarii, zasilanie realizowane było jedną, napowietrzną linią rezerwową ze stacji 110/20 kV Suwałki. Trasa tej długiej linii biegnie przez tereny zalesione, co powodowało nieprzewidywalne komplikacje i częste awarie.
Koszt inwestycji to prawie 6,3 mln zł.
Czytaj również:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS