A A+ A++

Zbliżamy się wielkimi krokami do prezentacji i premiery procesorów 11 generacji Intela: odpowiednio Rocket Lake dla desktopów oraz Tiger Lake-H dla laptopów. Wiemy, że nie są to jednak jedyne premiery procesorów, jakich doczekamy się w 2021 roku. Intel od dłuższego czasu pracuje nad zupełnie nowym projektem (zwłaszcza dla desktopów) procesorów, wykorzystujących budowę typu big.LITTLE. Nowa, 12 już generacja, zaoferuje nie tylko nową podstawkę LGA 1700, ale także wsparcie dla PCIe 5.0 oraz pamięci DDR5. Całość będzie bazować na procesie technologicznym określonym jako Enhanced 10 nm SuperFin, będący trzecią iteracją 10 nm (nie licząc Cannon Lake). Niecałe dwa tygodnie temu w sieci pojawiły się pierwsze testy mobilnego procesora Alder Lake-P, wyposażonego w łącznie 14 rdzeni oraz 20 wątków. Tym razem w bazie GeekBench 4 pojawiła się próbka inżynieryjna desktopowego układu Alder Lake-S. Jak wypada wczesna wersja nowej generacji procesora?

W bazie programu GeekBench 4 pojawiła się wczesna próbka inżynieryjna procesora Intel Alder Lake-S. Mowa o jednym z najwyższych w hierarchii jednostek, wyposażonych w 16 fizycznych rdzeni oraz 24 wątki.

_TITLE_

Premiera 12 generacji procesorów Intel Alder Lake to z pewnością będzie jedno z najciekawszych wydarzeń 2021 roku w naszej branży. Te dość nietypowe procesory będą oparte na dwóch różnych architekturach – 8 wydajnych rdzeni będzie opartych na architekturze Golden Cove, która ma przynieść zauważalny wzrost IPC względem Willow Cove (Tiger Lake) oraz Cypress Cove (Rocket Lake). Z kolei kolejne 8 rdzeni ma wykorzystać architekturę Gracemont, będącą bardziej dopracowaną wersją Tremont (rdzenie Atom). Warto jednak pamiętać, że wyłącznie rdzenie Golden Cove wspierają Hyper-Threading, co wyjaśnia co najmniej nietypową liczbę wątków względem liczby fizycznych rdzeni. Kilka dni temu omawialiśmy flagowy, mobilny procesor Alder Lake-P z 14 rdzeniami (6x Golden Cove, 8x Gracemont) i 20 wątkami. Teraz w bazie GeekBench 4 pojawił się desktopowy układ, będący najprawdopodobniej topową jednostką.

_TITLE_

_TITLE_

Mowa oczywiście o wczesnej próbce inżynieryjnej, toteż nie poznaliśmy jeszcze nomenklatury poszczególnych procesorów Alder Lake. Raportowana jednostka odznaczała się jednak bazowym zegarem na poziomie 2,2 GHz. Ze względu na charakterystykę procesorów używających dwóch różnych architektur, taktowanie w trybie Boost nie zostało poprawnie odczytane. Procesor posiada także m.in. 30 MB pamięci cache L3. Wyposażono go w łącznie 16 rdzeni (8x Golden Cove oraz 8x Gracemont), przy czym cały układ obsługuje do 24 wątków maksymalnie. Oczywiście wynik wydajności z takiego testu jak GeekBench nie przesądza o faktycznych możliwościach Alder Lake. Niemniej jak na wczesną próbkę inżynieryjną, wyniki są całkiem obiecujące. O ile w teście jednego wątku, procesor osiąga nieco niższy wynik od Core i9-10900K (tutaj z pewnością duży wpływ na wynik miał niski zegar bazowy), tak w teście wielowątkowym już teraz oferuje nieco lepszą wydajność od topowej jednostki Comet Lake-S. Według wcześniejszych doniesień, procesory Alder Lake mają zadebiutować we wrześniu. Jesteśmy bardzo ciekawi, jaki finalnie poziom zaoferują układy 12 generacji.

Źródło: VideoCardz

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZrębki, obrazy i… śniadanie dla owiec – to powstało z naszych choinek!
Następny artykułZobaczcie najnowszą farmę kryptowalut złożoną z setek laptopów z kartami GeForce RTX 30