A A+ A++

Gdy w wyniku kontroli ZUS podważy zawarte przez przedsiębiorcę umowy o dzieło, wykonawca (przyjmujący zamówienie) zyska argument dla sądu pracy, że faktycznie był pracownikiem. To na nim spoczywa jednak ciężar dowodu.

Art. 22 § 11 kodeksu pracy wskazuje, że zatrudnienie w warunkach odpowiadających stosunkowi pracy jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy. Ma to zapobiegać omijaniu przepisów prawa pracy i zastępowaniu umowy o pracę innymi formami zatrudnienia, w tym umowami o dzieło, które nie stanowią samodzielnego tytułu do ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego.

Jak wprowadzenie rejestru umów o dzieło i nowy obowiązek przedsiębiorców polegający na informowaniu ZUS o tego typu umowach wpłyną na sprawy o ustalenie istnienia stosunku pracy? Czy przedsiębiorca, który uzyska niekorzystne rozstrzygnięcie w sprawie przeciwko ZUS, będzie mógł zwrócić się z roszczeniem regresowym do przyjmującego zamówienie?

Czytaj także:

Rejestr umów o dzieło od 2021 roku

Kosztowna ewidencja

1 stycznia 2021 r. znowelizowana została ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z dodany…

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKolejne zarzuty dla sędziów Juszczyszyna i Żurka
Następny artykułProf. Wiesław Godzic: Dziś obudziliśmy się w takich okolicznościach, jakby był stan wojenny