W dniach 10-14 lutego w godz. 17.00-22.00 na fasadzie budynku Urzędu Miasta Gdyni przy al. Marsz. Piłsudskiego 52/54 (od strony skweru Plymouth) będzie wyemitowany pokaz audiowizualny pt. „Gdynia – tu zaczyna się Polska”. Warto tu zajść specjalnie lub wracając z zimowego spaceru po bulwarze Nadmorskim. W ramach wydarzenia na fasadzie budynku wyświetlona również zostanie produkcja Narodowego Archiwum Cyfrowego, która powstała we współpracy z Archiwum Państwowym. Kilkuminutowa impresja ma odwoływać się do „Polski morskiej”.
W latach 20. i 30. materiały te były proste, nośne i atrakcyjne formalnie. Do ich tworzenia zatrudniano najlepszych fachowców. Dzisiaj w epoce kultury obrazów i prostego przekazu nie straciły na aktualności, ich siła wydaje się nawet większa. Są też częścią opowieści o powstaniu Gdyni. Dlatego twórcy pokazu postanowili się do nich odwołać.
W pokazie chcemy przypomnieć dlaczego miasto powstało – przywołać dumę jego budowniczych, atmosferę czasu wykuwania, również poprzez kulturę „morskości” w Polakach, dumę z sukcesu jakim było stworzenie okna na świat. Słowami bohaterów epoki przypomnimy, dlaczego zaraz po odzyskaniu przez młode państwo niepodległości, mieszkańcy wszystkich dzielnic razem włączyli się w wielkie dzieło budowy portu. Przy porcie wyrosło miasto, które stało się dumą i największym sukcesem II Rzeczpospolitej.
W pokazie wybrzmią cytaty z m.in. Antoniego Abrahama, Józefa Hallera, Eugeniusza Kwiatkowskiego czy Tadeusza Wendy, w których szukamy odpowiedzi na pytania, czym dla odrodzonego po zaborach młodego państwa było wywalczenie dostępu do morza oraz czym dla Wybrzeża i Polski stała się Gdynia.
Bez dostępu do morza II Rzeczpospolita byłaby zależna od wrogich sąsiadów. Bez determinacji Kaszubów Pomorze nie połączyłoby się z resztą kraju i nie powstałaby Gdynia, o której Komisarz rządu RP w Gdyni Franciszek Sokół, napisał:
“Gdynia jest najlepszym interesem, jaki kiedykolwiek Polska mogła zrobić.”
W pokazie „Gdynia – tu zaczyna się Polska” wykorzystane zostały fotografie archiwalne i materiały graficzne pochodzące ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni.
W ramach wydarzenia na fasadzie budynku wyświetlona również zostanie wyjątkowa produkcja Narodowego Archiwum Cyfrowego, która powstała we współpracy z Archiwum Państwowym w Gdańsku Oddział w Gdyni. „Archiwalny Fotoplastikon Online Gdynia” to animowana podróż po historii przedwojennej Gdyni, utrwalonej na archiwalnych fotografiach – od rybackiej wioski po perłę modernizmu, polskie okno na świat i chlubę II RP. Zajrzymy do portu, wstąpimy na plażę, wpadniemy na dancing. Poznamy Gdynię handlową i rozrywkową. Wsłuchamy się w dźwięki miasta, szum fal, sygnały okrętów, portowy hałas i jazzową melodię dolatującą z portowej tawerny. Tętniące życiem miasto zatrzymane w przedwojennych kadrach ożywione zostanie cyfrowo na powrót – w esencjonalnej i nowoczesnej formie.
W animacji wykorzystano fotografie archiwalne ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego i Archiwum Państwowego w Gdańsku Oddział w Gdyni. Realizacja: Fundacja Koncept Kultura.”
Pokaz prezentowany będzie w dniach 10-14 lutego. Materiały wyświetlane będą w pętli w godz. 17.00-22.00 na ścianie budynku Urzędu Miasta Gdyni. Łączny czas trwania to około 12 minut.
Partnerami obchodów z okazji 95. urodzin Gdyni są Narodowe Archiwum Cyfrowe i Archiwum Państwowe w Gdańsku Oddział w Gdyni.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS