Wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji, podczas której podjęta zostałaby uchwała w sprawie wygaśnięcia z mocy prawa funkcji Jana Rokity 2 lutego złożyła grupa 12 radnych. Więcej pisaliśmy o tym przed 4 dniami: Czy rezygnacja z rezygnacji ma moc prawną?.
Jan Rokita poinformował media, że zakazał wiceprzewodniczącym prowadzenia takiej sesji.
– Na mocy posiadanych uprawnień wystosowałem, 30 stycznia pismo do moich Zastępców – Pani Bożeny Molak i Pana Szymona Krupy w którym zakazałem w/w prowadzenia sesji Rady Miejskiej bez mojej zgody i obecności – poinformował media Przewodniczący Rady Miejskiej, Jan Rokita.
Wiceprzewodniczący sesję jednak zwołali. Uzasadniając tę decyzję, prowadząca obrady Bożena Molak podkreśliła, że złożona przez Jana Rokitę 1 grudnia rezygnacja z datą przyszłą oddaloną o ponad pół roku, jest precedensem na skalę ogólnopolską. A trudna sytuacja samorządu, grożąca jego zupełną destabilizacją, skłoniła ich do podjęcia kroków, które mogą zapobiec ewentualnemu unieważnieniu wszystkich przyszłych uchwał do momentu ustąpienia Jana Rokity.
– W tej sytuacji opierając się na przepisach Ustawy o samorządzie gminnym i opinii prawników, uznaliśmy, że należy przyjąć, iż mandat do pełnienia funkcji Przewodniczącego przez Jana Rokitę wygasł z mocy prawa z końcem stycznia – powiedziała Molak. Podkreśliła, że zgodność z prawem uchwały w sprawie wygaśnięcia funkcji Przewodniczącego Rady Miejskiej Góry Kalwarii Jana Rokity, podobnie jak w przypadku innych uchwał, zbada organ nadzoru jakim jest Wojewoda.
Czytaj także: Koszyczek ratunkowy również w bibliotece
Jan Rokita poinformował, że zgodnie z opinią jego prawników uchwała ta jest niezgodna z prawem, wobec czego nie weźmie udziału w jej głosowaniu.
Uchwała została podjęta większością 12 głosów, przy 7 wstrzymujących, nikt nie był przeciw, a udziału w głosowaniu oprócz Jana Rokity nie wzięła również wiceprzewodnicząca Bożena Molak.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS