A A+ A++

Silne opady śniegu spowodowały, że wczoraj na ulice Torunia wyjechało 40 specjalistycznych pojazdów i pracowało 60 osób. Zużyto 500 ton środków uszarstniających. Służby miejskie odpowiedzialne za zimowe utrzymanie dróg w naszym mieście podkreślają, że wczorajsze warunki na drogach były wyjątkowo trudne. Od wczesnych godzin rannych próbowano w jak najkrótszym okresie udrożnić przejazdy na wszystkich kategoriach dróg.

Poniedziałkowa śnieżyca utrzymała się przez cały dzień, towarzyszył jej silny mróz i wiatr, wiejący w porywach od 35 do nawet 60 km/h. To znacznie pogarszało warunki na drogach.

Rozmiary opadów z jakimi mieliśmy wczoraj do czynienia były olbrzymie. Dla zobrazowania sytuacji warto zaznaczyć, że od początku stycznia tego roku zużyliśmy 3500 ton środków uszarstniających, a przez ostatni dzień i noc ponad 500 tonmówi Ireneusz Makowski zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu.

Walkę z zimą Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania rozpoczęło w poniedziałek o godzinie 8 rano.

Zasadniczym elementem naszej pracy w dzień i w nocy było odpłużanie, bo przy tak intensywnych opadach śniegu sypanie rożnego rodzaju środków nie zawsze jest skuteczne. W sumie wyjechało 40 jednostek sprzętowych, z tego 16 pługów, 19 ciągników i 5 koparek z pługami. W akcji brało udział 60 pracowników. W nocy odśnieżaliśmy również chodniki.  Trzeba mieć świadomość, że przy tak intensywnym opadzie śniegu, padającym cały dzień i całą noc, bardzo trudno jest służbom doprowadzić do tego, aby drogi były czarnemówi Piotr Rozwadowski prezes MPO.

Używanie soli przy tak niskich temperaturach niewiele daje. Dlatego wczoraj na toruńskich ulicach sypano czarci rosół. Jest to środek, który działa w temperaturach poniżej 0 ⁰C i nie zamarza. Czarci rosół  to mieszanka chlorku wapnia, soli i pisku. Ulice wciąż są doczyszczane, zakończenie prac planowane jest dziś (9.02.) w godzinach popołudniowych.

Z atakiem zimy musiała się zmierzyć także komunikacja miejska. Zarówno w poniedziałek 8 lutego, jak i we wtorek 9 lutego wszystkie autobusy i tramwaje wyjechały na trasy.

Ruch drogowy nadal jest spowolniony, więc odnotowujemy pewne, na szczęście niewielkie, spóźnienia. Zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to uciążliwe, ale priorytetem jest dla nas bezpieczeństwo pasażerów. Autobusy i tramwaje dostosowują prędkość do panujących warunków drogowychmówi prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. – Dochowujemy najwyższych starań, by zminimalizować niedogodności. Nasze autobusy przechodzą w nocy przeglądy i są przygotowywane do wyjazdu z odpowiednim wyprzedzeniem we wczesnych godzinach porannych tak, aby nie było przykrych niespodzianek.

Ekipy techniczne kontrolują torowiska i trakcję tramwajową, by sprawdzić, czy urządzenia nie są zaśnieżone lub oblodzone. Kierowcy i motorniczowie zgłaszają, jeśli występuje zaśnieżenie na przystankach lub w zatokach i sygnały są przekazywane do odpowiednich służb.

Obecnie wszystkie drzwi w pojazdach są otwierane przez kierowców lub motorniczych, wnętrza pojazdów bardzo szybko się przez to wychładzały. By zminimalizować wychłodzenie, od środy 10 lutego w pojazdach toruńskiej komunikacji miejskiej wyposażonych w przyciski do samodzielnego otwierania drzwi, przywrócone zostanie stosowanie zasady „ciepłego guzika”. Oznacza to, że tam, gdzie jest to możliwe, podróżni sami będą otwierali drzwi w autobusach i tramwajach.

Zgodnie z prognozą długoterminową od najbliższego piątku przewiduje się kolejne opady śniegu. Służby miejskie są przygotowane, w magazynach MPO zabezpieczona jest odpowiednia ilość piasku, soli i chlorku wapnia.

Należy pamiętać, że na terenie Torunia Akcją Zima objętych jest 920 km ulic.

Jeśli pada w całym mieście, na wszystkich ulicach równolegle to naprawdę nie sposób jest aby w ciągu jednej, dwóch  czy trzech godzin być na wszystkich ulicach i je odśnieżyć. Dlatego apelują o odrobinę cierpliwości, choć zdaję sobie sprawę, że dla niektórych kierowców jest to trudne – dodaje Rozwadowski.

Drogi są podzielone na 4 kategorie odśnieżania. I kategoria obejmuje 474 km dróg, II 130,23 km, III kategoria 266,89 km, a czwarta 53,01 km. Do priorytetów zimowego utrzymania należą skrzyżowania, ostre zakręty, przejścia dla pieszych, zjazdy i pojazdy oraz obiekty mostowe i wiadukty.  

Jeśli pogoda się pogorszy, a temperatura w ciągu dnia spadnie poniżej 10 stopni to w dziesięciu miejscach zostaną ustawione koksowniki.

Do 7 lutego br. na Akcję Zima wydano 1,5 mln zł.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKĄTOWNIKI, OPASKI, LISTWY, ĆWIERĆWAŁKI
Następny artykułOd piątku Kino MOKiS znów otwarte. Zobaczcie repertuar na najbliższy weekend