A A+ A++

Górnictwo: Rosjanom nie opłaca się sprzedawać węgla po europejskich cenach. W Azji dostają więcej

10.02.2021r. 08:28

Druga jest taka, że w wyniku silnych mrozów węgiel kamienny na Dalekim Wschodzie jest sprzedawany po znacznie wyższej cenie, aniżeli byłby oferowany w Polsce. Po prostu, Rosjanom nie opłaci się sprzedawać swojego węgla po europejskich cenach ustalanych w portach Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia (ARA), które są średnio ok. 20 USD niższe, aniżeli obowiązujące na azjatyckim rynku kształtowanym w portach Richards Bay (RPA).

Polscy związkowcy od dawna się tego domagali. To, czego nie mógł w tej sprawie osiągnąć polski rząd, załatwił mróz ze Wschodu. Jest coraz większa szansa na to, że polski węgiel od rynku nadprodukcji może przejść do rynku niedoborów. Sytuacja ta jest o tyle znamienna, że azjatyckie kraje, które obecnie dotyka brak węgla, stanowią aktualnie ścisłą czołówkę państw o rekordowych ilościach jego wydobycia. Na sześć pierwszych krajów w rankingu produkcji węgla na świecie, cztery to państwa azjatyckie. Są to kolejno (w miliardach ton za 2020 r): Chiny- 3,7 , Indie- 0,783, USA – 0,64, Indonezja – 0,616, Australia – 0,550, Rosja – 0,43.

Zachodnie instytucje naukowe i rynkowe uważnie rejestrują rozwój rosyjskiego górnictwa. Internetowy portal górniczy Mining.com zamieścił ostatnio szerokie omówienie sytuacji w rosyjskim górnictwie węglowym.

Raport ten na wstępie stwierdza, że Rosja zajmowała już w 2017 r. szóste miejsce na świecie z wydobyciem – 409 mln t węgla, po Chinach, USA, Indii, Australii i Indonezji.

Rosyjski przemysł górnictwa węglowego, jako jedyny w kompleksie paliwowo-energetycznym, jest całkowicie sprywatyzowany i zatrudnia ok. 150 tys. górników. Średnie wydobycie to ok. 3 tys. t na górnika. Eksport produkcji ok. 91 proc. stanowił węgiel energetyczny, sprzedawany do ok. 80 krajów. Głównymi jego importerami były: Japonia, Chiny, Korea Południowa, Turcja, Wielka Brytania, Holandia, Niemcy, Ukraina, Polska i Łotwa.

Do roku 2030 Rosja planuje zwiększyć wydobycie węgla do poziomu 480 mln t. Główne aktywa rosyjskiego eksportu węgla energetycznego stanowią wysoko wydajne kopalnie odkrywkowe.

Alexander Nowak, minister energii Federacji Rosyjskiej, powiedział, że węgiel osiągnął najwyższy od pięciu lat poziom wydobycia, jak i eksportu. Stwierdził, że jest prawdopodobnie najbardziej dochodowym surowcem eksploatowanym w Rosji. W 2018 r. jego produkcja końcowa wzrosła o 7 proc., przekraczając 430 mln t i generując ponad 14 mld USD przychodów.

Rząd rosyjski obecnie przeznaczył 25 mld dolarów na dalszy rozwój przemysłu węglowego oraz na poprawę infrastruktury nastawionej na eksport. Inwestycje nakierowane są na modernizację i automatyzację wydobycia oraz wymianę maszyn i sprzętu górniczego. Dochody z eksploatacji rosyjskich zasobów węgla kamiennego są prostą pochodną z inwestycji, jakie podejmowane są dla rozwoju tej branży.

Źródło: nettg.pl

Czytaj również:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJózef Zawrotny (kilka słów…)
Następny artykułProtest “Media bez wyboru”. Czarne ekrany TV, cisza w radiu, niedziałające portale