A A+ A++

Górnicy z Bełchatowa znajdą pracę w ośrodku olimpijskim? Oryginalny pomysł gminy

09.02.2021r. 21:48

Gmina Kleszczów stara się o pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji na budowę ośrodka olimpijskiego. Samorząd przekonuje, że zatrudnienie w olbrzymim kompleksie mogliby znaleźć… pracownicy kopalni i elektrowni.
Najbogatsza gmina w Polsce również zgłosiła swoje projekty do Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który ma wspierać regiony węglowe po zamknięciu kopalń i elektrowni. Kleszczowski samorząd do Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji przedstawił w sumie sześć projektów. Jednym z nich jest… budowa ośrodka przygotowań olimpijskich i paraolimpijskich w Kleszczowie. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku został podpisany w tej sprawie list intencyjny o współpracy samorządu z PGE. Dokument zakłada współpracę przy rewitalizacji terenów pokopalnianych, odtworzeniu walorów krajobrazowych oraz rozwoju infrastruktury rekreacyjno – sportowej gminy Kleszczów.

Z ośrodka korzystaliby zawodnicy z całego kraju. Jak przekonuje gmina, służyłby też integracji osób niepełnosprawnych i w pełni sprawnych. Na budowę kompleksu olimpijskiego samorząd zamierza przeznaczyć przygotowane tereny w sąsiedztwie Solparku.

Co ciekawe, gmina Kleszczów uzasadniając pomysł zgłoszony do unijnego funduszu przekonuje, że w przyszłości pracę w nim mogliby znaleźć pracownicy likwidowanej elektrowni czy kopalni Bełchatów, którzy musieliby się wówczas przebranżowić.

– Jego powstanie byłoby nie tylko istotnym wsparciem rozwoju przedsiębiorczości w regionie. Pozwoliłoby na tworzenie alternatywnych miejsc pracy dla osób, odchodzących z branży górniczo-energetycznej – informuje urząd gminy w Kleszczowie.

Ośrodek olimpijski to niejedyny projekt, jaki gmina Kleszczów przedstawiła do Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego. Samorząd zgłosił też projekt budowy gazociągu w strefie przemysłowej Bogumiłów, budowę drogi przez “wkop” czy modernizację i elektryfikację linii kolejowej nr 24 pomiędzy Piotrkowem i Bełchatowem z wydłużeniem do Bogumiłowa.

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji ma służyć regionom, które zmagają się z problemami społeczno-gospodarczymi spowodowanymi rezygnacją z energetyki opartej na węglu. Ma wspierać zmiany gospodarcze i pomoże wdrożyć tzw. “zielony ład”, a tym samym zrealizować plany neutralności klimatycznej UE do 2050 roku.

W ramach FST dla Polski ma być przeznaczone 3,8 mld euro, dodatkowo do regionów węglowych trafi również 560 mln euro z funduszu spójności. Łącznie więc jest to 4,4 mld euro. W ostatnich dniach Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zaproponowało, w jaki sposób zamierza podzielić tę kwotę pomiędzy sześć województw. Dla Łódzkiego zaproponowano 344 mln euro. Do 22 lutego trwają konsultacje społeczne w tej sprawie, dlatego kwota może się jeszcze zmienić.

Źródło: ddbelchatow.pl

Czytaj również:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWpadka na konwencji PO. Reaguje Trzaskowski
Następny artykułZ Elbląga do łagru. Jak Sołżenicyn wpadł w tryby GUŁagu