Minister Sprawiedliwości zwołał we wtorek briefing prasowy dotyczący zablokowania przez Facebooka anglojęzycznego profilu IPN. Przyczyną miało być opublikowanie wpisu dotyczącego niemieckich planów germanizacji polskich dzieci. Blokada została nałożona w sobotę 6 lutego.
– Dzisiejszy briefing został zwołany ad hoc w związku z kolejnym bulwersującym działaniem Facebooka – ogłosił Zbigniew Ziobro. – Tym bardziej chciałbym zaapelować o przyspieszenie prac nad ustawą o ochronie wolności mediów, wolności słowa w obszarze internetu, która została przygotowana w Ministerstwie Sprawiedliwości przez ministra Kaletę pod moim nadzorem. Uważam że ta ustawa pilnie powinna być procedowana – dodał.
„Nie ma żadnej kolizji pomiędzy przepisami polskimi, a przepisami unijnymi”
Minister Sprawiedliwości w odpowiedzi na wątpliwości, czy zapowiedziane przez Polskę prawo nie będzie kolidowało z prawem europejskim, zapewnił, że nie ma „żadnej kolizji, żadnego wykluczania się pomiędzy przepisami polskimi, a przepisami unijnymi”.
– Jestem przekonany że premier Morawiecki podzieli nasz punkt widzenia, że Polska jest krajem suwerennym, że ma swój parlament, swojego prezydenta, swój rząd i ma też swoje demokratyczne wybory i wyborców, którzy mają prawo od nas oczekiwać, że to my w ramach naszej suwerennych obowiązków będziemy stać na straży praw i wolności Polaków. Nie będziemy uchylać się od regulowania tej materii, ale wspólnie, razem jako rząd Zjednoczonej Prawicy ufam, że przy poparciu też i sił opozycyjnych, które wyjdą ponad podziały polityczne, przygotujemy rozwiązania, które zagwarantują wolność słowa w internecie – stwierdził lider Solidarnej Polski. – To, że jesteśmy w Unii, to nie znaczy, że tylko Unia tworzy prawo. Póki co jest polski parlament, tutaj niedaleko na Wiejskiej, póki co przynajmniej. I jest też polski rząd – dodał.
Ziobro: Ten imposybilizm, doktryna niemożności nie znajduje żadnego uzasadnienia
Ziobro stwierdził, że Polska nie może „być traktowana jako ta uboga panna, ta gorsza panna na wydaniu”.
– Ten imposybilizm, doktryna niemożności czy poczucia że Polacy gdzieś tam są tymi gorszymi, muszą w kąciku się skryć i czekać aż dopiero KE przygotuje rozwiązania, nie znajduje żadnego uzasadnienia, żadnych racji – ogłosił Ziobro. – Polacy mają swój parlament, mają swoje przedstawicielstwo ustawowe i są w stanie przygotować zmiany w prawie tak, aby one skutecznie gwarantowały ochronę wolności w internecie. Mam nadzieję, że tak się stanie i mam nadzieję, że niebawem prace nad tą ustawą rusza szybkim tempem i będziemy mogli zgodnie wszyscy w parlamencie przeforsować te rozwiązanie w myśl wolności dla wszystkich – podkreślił.
Już po konferencji prasowej ministra sprawiedliwości, Facebook poinformował, że konto IPN zostało odblokowane, a sama blokada została nałożona w wyniku błędu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS