– System opieki zdrowotnej, wbrew obawom wielu ekspertów, w dobie COVID-19 bardzo szybko przestawił się na teleporady. Mamy wręcz do czynienia z pewnego rodzaju przesunięciem punktu ciężkości w drugą stronę – wskazał minister.
Teleporada nie dla dzieci i seniorów
– W oparciu o nasze doświadczenia z czasu epidemii i wskazania ekspertów, zdecydowałem, że teleporada nie będzie dopuszczalna dla dzieci do lat 6 i osób powyżej 65 lat. Wyjątkiem będzie teleporada związana przedłużeniem przyjmowanych leków czy wydaniem zlecenia na wyroby medyczne. Musimy szczególnie chronić dzieci i seniorów – poinformował szef MZ.
ZOBACZ: Niedzielski: jeśli przekroczymy 10 tys. zakażeń dziennie, będę rekomendował zaostrzenie restrykcji
Uzasadnił, że epidemia pokazuje, iż nadużywanie teleporady może nieść negatywne konsekwencje dla osób starszych i dzieci.
Szef MZ podał, że “nowy standard teleporady dotyczyć ma podstawowej opieki zdrowotnej, gdyż specjalistyczne porady w przeważającej mierze udzielane są osobiście w gabinecie”.
Minister zaznaczył jednocześnie, że w wielu przypadkach kontakt telefoniczny jest najlepszą formą kontaktu z lekarzem, okazją do zebrania wywiadu i oceny sytuacji. Podkreślił jednak, że nie można pozwolić na nadużywanie tej formy opieki nad chorym.
– Nie ma idealnych regulacji, które będą każdą sytuację dobrze rozwiązywały. Zdecydowaliśmy się na ustalenie określonych, umownych ram, które dotyczą dzieci przed pójściem do szkoły, czyli do 6 lat i seniorów powyżej 65 lat – wskazał.
Niedzielski przekazał, że projekt rozporządzenia jeszcze we wtorek ma trafić do konsultacji. – Podejrzewam, że wywoła trochę emocji. Jesteśmy otwarci na kształtowanie zapisów, ale musi być gwarancja bezpieczeństwa dla pacjentów – dodał minister.
Chory zaraża średnio jedną osobę
“Najnowsze dane dotyczące współczynnika reprodukcji R, który określa przeciętną liczbę osób, jaką zaraża pojedynczy nosiciel wirusa. Na poziomie krajowym oscylujemy wokół wartości 1 (0,981)” – napisał na Twitterze Niedzielski.
Najnowsze dane dot współczynnika reprodukcji R, który określa przeciętną liczbę osób, jaką zaraża pojedyczny nosiciel wirusa. Na poziomie krajowym oscylujemy wokół wartości 1. Poniżej dane dla poszczególnych województw. pic.twitter.com/WidlWTnCuw
— Adam Niedzielski (@a_niedzielski) February 9, 2021
Z danych dołączonych do wpisu wynika, że wskaźnik ten w przypadku pięciu województw przekracza wartość 1. W woj. mazowieckim wynosi 1,030; w woj.podkarpackim – 1,076; w woj. śląskim – 1,005; w woj.świętokrzyskim – 1,101;, w woj.warmińsko-mazurskim – 1,008. Dla woj.lubuskiego równy jest 1.
Natomiast w pozostałych województwach Polski wskaźnik ten jest niższy niż 1. Kolejno dla dolnośląskiego osiągnął wartość 0,943; kujawsko-pomorskiego – 0,956; lubelskiego – 0,968; łódzkiego – 0,945; małopolskiego – 0,999; opolskiego – 0,957; podlaskiego – 0,992; pomorskiego – 0,975; wielkopolskiego – 0,939; zachodniopomorskiego – 0,895
Twoja przeglądarka nie wspiera odtwarzacza wideo…
rsr/ml/emi/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS