A A+ A++

„Można Panikować” to film dokumentalny z 2020 roku, opowiadający o fizyku atmosfery profesorze Szymonie Malinowskim i jego działalności popularyzującej wiedzę o zmianach klimatycznych. Profesor jest dyrektorem Instytutu Geofizyki, Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, od kwietnia 2020 przewodniczącym Zespołu doradczego do spraw kryzysu klimatycznego przy Prezesie Polskiej Akademii Nauk, popularyzatorem nauki i współzałożycielem portalu Nauka o klimacie, współautorem książki pod tym samym tytułem, autorem licznych publikacji oraz laureatem konkursu Popularyzator Nauki 2017 w kategorii „zespół”.

Reżyserem filmu jest Jonathan L. Ramsey, amerykański autor filmów dokumentalnych mieszkający w Warszawie. Film był kręcony m.in. w Warszawie, Radomiu, Żarnowcu i Bełchatowie.

W filmie prof. Malinowski ostrzega przed nadchodzącymi katastrofami klimatycznymi w przypadku braku szybkiej działalności zapobiegających dalszej emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Temat emisji dwutlenku węgla jest w trakcie pandemii szczególnie ważny: naukowcy badają wpływ poziomu smogu na umieralność z powodu zakażenia koronawirusem.

Rozmowa wokół filmu „Można panikować” będzie dotyczyła konieczności wprowadzenia zmian wywołanych koronakryzysem w ochronie środowiska i naszym codziennym życiu w trakcie i po pandemii.
Film można bezpłatnie obejrzeć tna YouTube.

Spotkanie odbędzie się 8 lutego o godz. 17.30. Link do spotkania na platformie Zoom.

Goście:

Prof. dr hab. Szymon Malinowski – fizyk atmosfery, specjalista z zakresu fizyki chmur i opadów oraz modelowania numerycznego procesów atmosferycznych.

Diana Maciąga – koordynatorka kampanii ds. klimatu i energii w Stowarzyszeniu Pracownia na rzecz Wszystkich Istot. Prowadzi szkolenia dla liderów klimatycznych, działa na rzecz odejścia Polski od węgla. Laureatka wyróżnienia Fundacji Polcul za wieloletnią i skuteczną pracę na rzecz ochrony środowiska naturalnego, szczególnie za walkę z globalnym ociepleniem.

Bartosz Frankowski – naczelnik Wydziału Środowiska UM Gdynia. Jako pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. adaptacji miasta Gdyni do zmian klimatu koordynuje działania komórek miasta w tym zakresie.
Rozmowę poprowadzi:

Magda Dębna – koordynatorka UrbanCafe, które stanowi forum dyskusji o mieście jednoczące mieszkańców, aktywistów, naukowców i urzędników. W UrbanCafé organizuje m.in. wykłady, spotkania, debaty, projekcje filmowe i szkolenia. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego i Central European University.

Wydarzenie realizowane jest w ramach cyklu KLIMAT, interdyscyplinarnych spotkań na temat zachodzących globalnych i lokalnych zmian. Cykl włącza do rozmowy stronę naukową, urzędniczą i społeczną.

Jednocześnie transmisja na żywo odbywać się będzie na fanpage’u UrbanLab Gdynia na Facebooku.
Spotkanie odbędzie się w ramach zadania „Adaptacja Koncepcji UrbanLab w Gdyni” w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020, współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności.
Niezbędne informacje dotyczące bezpieczeństwa przetwarzania przez Laboratorium Innowacji Społecznych Państwa danych osobowych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrezydent: żywimy oczekiwanie, że współpraca w ramach 17+1 zacznie przynosić bardziej wymierne rezultaty
Następny artykułWłamali się do domu Cyberpunka