Zacznijmy od tego, że podczas szybkiego mrożenia owoców i warzyw nie tracą one swoich właściwości. Starty witamin są minimalne, inne mikroelementy pozostają w produktach praktycznie w niezmienionej ilości. W dodatku błonnik, który stanowi jeden z najcenniejszych składników roślin jadalnych, pozostaje w mrożonkach w całości. To pierwsza przesłanka, by mrożonki kupować i jeść.
Kolejną zaletą jest niska cena. Wynika ona z tego, że producenci mrożonek skupują je w szczycie sezonu, kiedy ceny są niskie, a dostępność dobrych jakościowo, świeżo dojrzałych na słońcu warzyw i owoców jest największa. To nie tylko determinuje cenę, ale również wpływa na jakość mrożonki. Mrożonki zdecydowanie wygrywają z warzywami i owocami w puszkach. Kupując, należy jednak zwrócić uwagę, czy zawartość opakowania nie jest zbrylowana.
Przygotowując dania z użyciem mrożonek oszczędzamy czas. Przede wszystkim dlatego, że produkty są już wyczyszczone, umyte, a często pokrojone na odpowiednie kawałki. Czas, potrzebny na ich gotowanie czy smażenie również jest krótszy niż w przypadku warzyw świeżych, co nie jest bez znaczenia, jeśli chcemy chociażby oszczędzać energię.
Porcjowane mrożonki pozwalają nam również na kolejne oszczędności: nie wyrzucamy nadmiaru warzyw czy owoców, które już po kilku dniach, nawet przechowywane w lodówce, tracą swój piękny wygląd, często pleśnieją czy więdną. W przypadku mrożonek wykorzystujemy tyle warzyw i owoców ile potrzebujemy, a resztę znów możemy włożyć do zamrażalnika. Pamiętajmy jednak, by ich wcześniej nie rozmrażać i uważajmy, by były szczelnie zamknięte.
Nie musimy kupować mrożonek, by cieszyć się smakiem praktycznie świeżych owoców i warzyw zimą czy jesienią. Możemy przygotować je w domu samodzielnie. Kupujmy produkty wtedy, kiedy są najbardziej dojrzałe i zamrażajmy je samodzielnie. Trzymajmy się jednak prostych zasad: owoce muszą być dokładnie umyte i osuszone, trzymamy je w specjalnych plastikowych woreczkach, które jesteśmy w stanie dokładnie zamknąć.
W przypadku warzyw musimy podzielić je na porcje: kalafior czy brokuł na różyczki, fasolce przytnijmy końce, a warzywa na zupę, czyli marchewkę, pietruszkę, selera czy pora musimy oczyścić, obrać i pokroić w kostkę lub talarki. Jeśli chcemy zamrozić szpinak, dobrze jest go szybko zblanszować we wrzątku, dzięki czemu straci swoją objętość. Wystarczy więc trochę wysiłku, a będziemy się długo cieszyć pysznymi warzywami.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS