Małopolskę sparaliżował intensywnie sypiący śnieg i marznący deszcz. Od rana kierowcy borykają się z korkami na ulicach, komunikacja miejsca i międzymiastowa notuje liczne opóźnienia.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie II stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Przestrzegł także przez zawiejami i zamieciami śnieżnymi, których wystąpienie prognozuje się w naszym regionie. IMGW wydało alert I stopnia przed marznącymi opadami oraz zawiejami i zamieciami śnieżnymi.
Trudne warunki panują też w Tatrach.
Pogoda w Tatrach. Problemy z dojściem do Hali Gąsienicowej i Doliny Pięciu Stawów
Strażnicy TPN ostrzegają: szlaki są oblodzone, jest wyjątkowo ślisko. – Wybierając się w niższe partie Tatr, należy zabrać ze sobą tzw. raczki oraz kijki, ponieważ przejście nawet tak niestromych dolin jak Kościeliska czy Strążyska może okazać się bez nich niemożliwe – zwracają uwagę.
Śnieg jest twardy i zmrożony, miejscami pokryty lodem. Na szlaku między Halą Gąsienicową a Równią Waksmundzką leżą powalone drzewa. TPN przestrzega też przed problemami z dotarciem do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów. Wyznaczono inną trasę (tzw. „za Kopą”, wytyczoną tyczkami), bo w górnej części „czarnego” szlaku zalega pokrywa śnieżna.
Problemy notują nawet turyści, którzy chcą zaparkować auta na parkingach w Łysej Polanie i Palenicy Białczańskiej. Droga jest silnie oblodzona.
Bieszczadzki Park Narodowy zamknięty. A w Tatrach – lawinowa dwójka
Strażnicy Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują o ograniczenie, a najlepiej rezygnację z wycieczek. W Tatrach, oprócz niekorzystnych warunków na szlakach, panuje zagrożenie lawinowe drugiego stopnia.
Decyzję o zamknięciu szlaków podjął Bieszczadzki Park Narodowy. „W związku z bardzo trudnymi warunkami pogodowymi, przede wszystkim oblodzeniem szlaków uniemożliwiającym wędrówkę, po konsultacji z ratownikami Grupy Bieszczadzkiej GOPR, zdecydowaliśmy o zamknięciu szlaków turystycznych w Bieszczadzkim Parku Narodowym do odwołania. O sytuacji pogodowej będziemy informować na bieżąco” – czytamy w ich najnowszym komunikacie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS