Punkty karne: co to takiego i jaki jest limit punktów karnych?
Generalne zasady są dość proste. Kierowca za wykroczenia otrzymuje nie tylko mandat, ale i punkty karne. Gdy zdobędzie więcej niż 24 punkty (lub 20 punktów w okresie pierwszego roku od zdobycia prawa jazdy), traci uprawnienia. Aby prowadzący mógł ponownie zasiąść za kierownicą, konieczne jest ponowne przejście egzaminu państwowego – dla każdej z kategorii. Ewidencję ilości punktów karnych prowadzi w Polsce policja.
Kiedy kasują się punkty karne?
Punkty karne przyznane wraz z wykroczeniem znikają z ewidencji po 12 miesiącach. Kierowca może też starać się kasować je wcześniej. Pomaga w tym kurs redukujący punkty karne, który oficjalnie przez WORD-y jest nazywany szkoleniem dla kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego. Co daje? Odejmuje z konta prowadzącego 6 punktów karnych. Kurs redukujący punkty karne kosztuje 350 złotych, trwa 6 godzin i nie można go powtarzać częściej niż raz na 6 miesięcy.
Sprawdzanie punktów karnych. Po pierwsze na policji!
Sprawdzanie punktów karnych jest możliwe przede wszystkim w sytuacji, w której kierowca pofatyguje się na najbliższy komisariat policji. Tam należy okazać funkcjonariuszowi dowód osobisty – ten sprawdzi ile punktów karnych widnieje w ewidencji. Istnieje również możliwość uzyskania zaświadczenia przedstawiającego ewentualne wpisy w ewidencji kierowców – opłata za nie to 17 złotych.
Zobacz również:
Sprawdzanie punktów karnych online: czy to trudne?
Sprawdzanie punktów karnych online nie jest mocno skomplikowane. Należy wejść na rządową stronę Obywatel.Gov.Pl i zalogować się za pomocą profilu zaufanego (m.in. poprzez serwis bankowy). Następnie konieczne jest skorzystanie z zakładki “Sprawdź swoje punkty karne”.
Serwis Obywatel.Gov.PL daje możliwość wydrukowania potwierdzenia z ilością punktów karnych. Druk ma jednak charakter głównie informacyjny. Nie może stanowić oficjalnego potwierdzenia stanu ewidencji.
mObywatel i licznik punktów karnych
5 grudnia 2020 roku kierowcy otrzymali kolejną możliwość kontroli ilości punktów karnych. Tą daje aplikacja mObywatel. Wraz z zakładką mPrawo jazdy pojawił się bowiem licznik punktów karnych. Jak działa? Ważny certyfikat usługi mTożsamość – nadawany podczas instalowania aplikacji – sprawia, że telefon będzie raz na dobę automatycznie aktualizował ilość punktów karnych dopisanych do konta kierowcy. Usługa jest całkowicie bezpłatna!
Aktualizacja ilości punktów karnych odbywa się raz na dobę – mniej więcej około godziny 6 rano.
Zobacz również:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS