A A+ A++

Kolejną grupą zawodową, po personelu medycznym i lekarzach, która obawia się nieprzetestowanej dostatecznie szczepionki przeciw Covid-19 są nauczyciele i pracownicy oświaty. Ich obawy dotyczą nowego antidotum Oxford-AstraZeneca.

 

Od 12 lutego mają się zacząć szczepienia nauczycieli nową szczepionką Oxford-AstraZeneca, której pierwsza dostawa trafiła do Polski 6 lutego. Nauczyciele i pracownicy oświaty obawiają się nowego antidotum. W charakterystyce szczepionki AstraZeneca producent zaznaczył, iż dane dotyczące skuteczności szczepionki w grupie osób w wieku powyżej 55 lat są na razie niepełne. W dodatku szczepionka ma chronić przed zachorowaniem na COVID-19 tylko w 60 procentach przypadków. Z tego powodu w Polsce preparat AstraZeneca podawany będzie wyłącznie osobom w wieku 18-60 lat. Nauczyciele są zaniepokojeni.

Związek Nauczycielstwa Polskiego apeluje – „Domagamy się szczepionek o najwyższej skuteczności dla nauczycieli i pracowników oświaty!”

Wiedzą medyczną na temat szczepionki podzielił w swym poście na Facebooku płoński lekarz.

“Nie dziwię się, że po wczorajszym (2 lutego) przekazaniu informacji o szczepionce Oxford-AstraZeneca i decyzji o “przeznaczeniu” jej dla nauczycieli, zapanowały w tej grupie zawodowej strach, niewiedza i wątpliwości. Oliwy do ognia dolał związkowiec Broniarz, który napisał: Żądamy skutecznej szczepionki a nie eksperymentowania na nauczycielach i pracownikach oświaty!” – pisze na Facebooku lekarz. specjalista w dziedzinie reumatologii, popularyzator wiedzy medycznej i działacz społeczny w obszarze ochrony zdrowia. Bartosz Fiałek ze szpitala w Płońsku. Reumatolog w swym poście zaleca szczepienia.

7 lutego płoński specjalista napisał w kolejnym poście także o niepokojących informacjach na temat nowego antidotum.

(…)”Niepokojące informacje płyną do nas z Wielkiej Brytanii ws. skuteczności szczepionki przeciw COVID-19 Oxford-AstraZeneca wobec tzw. południowoafrykańskiego wariantu SARS-CoV-2 (B.1.351).

Wczoraj wieczorem ukazały się bardzo wstępne wyniki badania skuteczności wakcyny wektorowej Oxford-AstraZeneca (O-AZ) wobec B.1.351. Grupa badana jest niewielka (n=2026), jednak rezultaty budzą grozę.

Szczepionka wykazuje OGRANICZONĄ (istotnie niższą) skuteczność przed zachorowaniem na COVID-19 wywołany B.1.351 oraz łagodnym jego przebiegiem.

Światełkiem w tunelu jest fakt, że żadna z badanych osób nie wymagała hospitalizacji ani nie umarła, dzięki czemu można uznać, że wakcyna O-AZ pozwala na produkcję wystarczającej ilości przeciwciał neutralizujących B.1.351 chroniących przed ciężkim przebiegiem COVID-19 i zgonem.

Nadzieje wiążę również z informacją podaną przez firmę o rozpoczęciu adaptacji szczepionki względem B.1.351”– napisał Bartosz Fiałek.

Procedura zgłoszeniowa do szczepienia wygląda następująco: Od poniedziałku 8 lutego każdy nauczyciel, który chce się zaszczepić, może zgłosić się do dyrektora swojej szkoły, dyrektorzy będą rejestrować nauczycieli na szczepienia” – poinformował. „Każdy nauczyciel może zgłosić się do swojego dyrektora, a dyrektorzy za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej mogą jednym kliknięciem zgłosić, zarejestrować nauczyciela do szczepienia. Następnie za pośrednictwem dyrektora będzie komunikat dla nauczycieli” – mówił Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki. Na początku na szczepienia mogą się zgłaszać nauczyciele wychowania przedszkolnego, osoby zatrudnione jako pomoc nauczyciela lub pomoc wychowawcy, nauczyciele klas I-III, nauczyciele ze szkół specjalnych, nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu oraz pracownicy Poradni Pedagogiczno-Psychologicznych. Wszyscy, którzy pracują stacjonarnie. Chodzi wyłącznie o osoby do 60. roku życia. Starsi nauczyciele są ujęci w grupie seniorów.

Szczepienia są dobrowolne. Co jednak, gdy nauczyciel odmówi poddania się zabiegowi? Zgodnie z literą prawa, jak czytamy na łamach witryny prawo.pl, jeżeli nauczyciel lub pracownik szkoły nie będzie się chciał zaszczepić na COVID-19, pracodawca nie może go do tego zmusić. Nie ma też możliwości wypowiedzenia lub nieprzedłużenia umowy. Nie może być to również czynnik brany pod uwagę przy zatrudnianiu nauczyciela.

(DK)

Źródło: Wyborcza Katowice, prawo.pl, RMF24.

Zdjęcie ilustracyjne: MedExspress.pl, Polityka.pl, montaż plonsk24.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKulturowo otwarci: Szlakiem radomskich pałaców i pałacyków
Następny artykułJak PSG zrzekło się prawa do tytułu Marsylii