A A+ A++

Miejscowości Nowhorodske na wschodzie Ukrainy może być przywrócona jej historyczna nazwa – Nowy Jork (Nju Jork) – zdecydowała w tym tygodniu parlamentarna komisja. Leżące w Donbasie miasteczko przestało być Nowym Jorkiem w latach 50.

Przywrócenie nazwy tej zamieszkanej przez ok. 8 tys. ludzi miejscowości zainicjowały władze obwodu donieckiego, na terenie którego znajduje się Nowhorodske.

Przedstawicielka założonego w XIX wieku miasteczka Chrystyna Szewczenko mówiła na posiedzeniu komisji ds. organizacji władzy państwowej, że władze sowieckie w czasie zimnej wojny, w 1951 roku, zdecydowały o zmianie nazwy z Nju Jork, bo nie brzmiała po rosyjsku – pisze portal Babel. Jak dodała, mieszkańcy przez trzy lata nawet nie byli świadomi zmiany nazwy.

Zdemontowano ostatni pomnik Lenina na Ukrainie

Komisja ds. organizacji władzy państwowej jednogłośnie opowiedziała się za przywróceniem nazwy Nowy Jork. W sprawie ma odbyć się głosowanie w Radzie Najwyższej (parlamencie), jednak nie jest znana jego data.

Portal NV.ua pisał, że Nju Jork został założony przez mennonitów z Prus. Cytowany przez serwis historyk krajoznawca Ołeksandr Dynhes twierdzi, że nazwę Nowy Jork miejscowość zawdzięcza właścicielowi pierwszego zbudowanego tam młyna parowego. Mężczyzna w latach 80. XIX wieku przebywał w USA i oczarował go Nowy Jork, dlatego zaczął tak nazywać swoją miejscowość.

Obecnie Nowhorodske znajduje się przy linii frontu między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami.

Separatyści nadają Donieckowi drugą nazwę: Stalino

pp/belsat.eu wg PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak PSG zrzekło się prawa do tytułu Marsylii
Następny artykułTajemnica pustych grobów polskich bohaterów