A A+ A++

Podczas kolejnego już protestu preferowane były czarne ubrania, czarne maseczki, czarne parasolki. – To będzie czarny spacer, bo to symboliczny pogrzeb wolności kobiet w Polsce – mówiła Jolanta Urbańska, wiceprzewodnicząca częstochowskiej rady miasta i jedna z działaczek Strajku Kobiet w Częstochowie.

Strajk Kobiet w Częstochowie, 5 lutego 2021 r. Fot. Grzegorz Skowronek / AG

W piątkowy wieczór około 50-osobowa grupa protestujących przeszła – po czujnym okiem umundurowanych i nieumundurowanych policjantów – Alejami na plac Biegańskiego i pod siedzibę sądów przy ul. Dąbrowskiego. Tym razem nie było okrzyków znanych z wcześniejszych manifestacji. Były za to liczne hasła na tekturkach, w tym nawiązujące do ostatnich wypowiedzi polityków. „Czarnek, daj przykład dziewczynkom” – odnosiło się do słów ministra oświaty, który zauważył, że pandemia pogłębiła problem otyłości dzieci, „niestety, zwłaszcza wśród dziewcząt” – stwierdził. Inne hasło: „Dziękuję policji, że mnie jeszcze nie zabiła” było odpowiedzią na słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który pochwalił policję za profesjonalizm w czasie strajków kobiet. W wywiadzie w TVN24 powiedział: „nikt nie zginął na tych protestach. Jeżeli policja postępuje tak, że nie ma poszkodowanych, to znaczy, że wykonuje swoje obowiązki bardzo dobrze”.

Strajk Kobiet w Częstochowie, 5 lutego 2021 r.Strajk Kobiet w Częstochowie, 5 lutego 2021 r. Fot. Grzegorz Skowronek / AG

W spacerze wziął udział m.in. Zdzisław Wolski, częstochowski poseł Lewicy. – Aktualna władza w imię fanatycznych idei podejmuje działania prawne wymierzone w kobiety, godząc w godność kobiety, w możliwość samostanowienia. To, co się dzieje, jest oburzające – mówił. – Wszystkie moje koleżanki i koledzy z Lewicy jesteśmy przeciwko temu. Jeszcze dzisiaj naciskaliśmy panią marszałek Witek, żeby nasze propozycje ustawowe [dotyczące aborcji – przyp. red.], które złożyliśmy, były wreszcie procedowane – podkreślił.

Strajk Kobiet w Częstochowie, 5 lutego 2021 r.Strajk Kobiet w Częstochowie, 5 lutego 2021 r. Fot. Maciek Skowronek / AG

Po raz pierwszy spacerowiczkom towarzyszyły muzyczne songi artystek z Meksyku i Boliwii, które walczą w swych krajach o prawa kobiet. Ameryka Łacińska jest regionem, w którym dochodzi do największej liczby przestępstw dokonywanych na kobietach. Słowo feminicidiom, które pojawiało się w pieśniach, oznacza zabójstwo kobiety tylko ze względu na fakt bycia kobietą.

Długotrwałe protesty w obronie praw przynoszą efekty. W Argentynie 30 grudnia 2020 r. decyzją senatu kobiety zyskały możliwość przeprowadzenia bezpiecznej, legalnej aborcji do 14. tygodnia ciąży bez względu na powód. Dotychczas było to dopuszczalne tylko w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia kobiety oraz ciąży pochodzącej z gwałtu.

Strajk Kobiet w Częstochowie, 5 lutego 2021 r.Strajk Kobiet w Częstochowie, 5 lutego 2021 r. Fot. Maciek Skowronek / AG

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“S” oburzona zachowaniem współpracownicy Zdanowskiej
Następny artykułPolicja Ostrołęka: Pamiętajmy o właściwym zabezpieczaniu domów będących w trakcie budowy!