A A+ A++

Według oficjalnych danych od marca 2020 r. w Polsce koronawirusem zakaziło się 1 527 016 osób. Wyzdrowiało 1 283 698 osób. Część z nich bez większych problemów wróciła do pełnej sprawności, ale część wymaga dalszego leczenia i rehabilitacji. Choroba, która objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem, powoduje zmiany w płucach, problemy kardiologiczne lub neurologiczne.

Gdzie szukać pomocy?

– Zakończenie leczenia związanego z koronawirusem powinno zatem być kontynuowane w odpowiedniej dla danego problemu poradni bądź oddziale – wyjaśnia Rafał Śliż, rzecznik Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie.

Pacjenci po COVID-19 mogą korzystać z pomocy w 54 poradniach chorób płuc, 84 poradniach kardiologicznych, 110 poradniach neurologicznych, 56 poradniach urologicznych. Niestety, NFZ nie przygotował procedury, która automatycznie dawałaby pierwszeństwo w przyjęciu do lekarza specjalisty. Ale jak przypomina rzecznik NFZ, pacjenci z adnotacją „Pilne” powinni być przyjmowani w pierwszej kolejności.

Pacjenci po przebytym COVID-19 mogą korzystać z rehabilitacji ogólnej, na oddziale rehabilitacji pulmonologicznej lub kardiologicznej.

Do pulmunologa i kardiologa

Oddziały rehabilitacji pulmonologicznej i kardiologicznej działają w Szpitalu Uzdrowiskowym „Eskulap” w uzdrowisku Rymanów-Zdrój. – Pierwszych pacjentów na rehabilitację po COVID-19 przyjęliśmy już w czerwcu ubiegłego roku – informuje Iwona Olejnik, prezes uzdrowiska. Na oddziale rehabilitacji jest ok. 50 miejsc. Obecnie pacjenci po COVID-19 zajmują połowę. Niestety, pacjenci nie mogą być kierowani na rehabilitację na tym oddziale przez oddział covidowy. Musi być skierowanie z oddziału pulmonologicznego, z poradni pulmonologicznej lub poradni alergologicznej.

Na szpitalnym oddziale rehabilitacji kardiologicznej w Rymanowie jest ponad 100 miejsc i jak zapowiada prezes Olejnik, może ich być jeszcze więcej. Podobnie jak w przypadku pulmonologii przepisy NFZ nie uwzględniają możliwości skierowania pacjenta wprost ze szpitala czy oddziału covidowego. – Konieczne jest skierowanie z oddziału kardiologicznego – przyznaje Iwona Olejnik.

W województwie działa również siedem oddziałów rehabilitacji kardiologicznej dziennej. Są m.in w Rzeszowie, Łańcucie, Stalowej Woli, Krośnie i Lubaczowie.

Informator “Wyborczej” – rehabilitacja po COVID-19

Dowiedz się, gdzie w Twoim mieście lub regionie można się zgłosić na rehabilitację po COVID-19. Najedź kursorem na interaktywną mapę, znajdź interesujące cię miasto lub region i kliknij.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWielka Brytania. Od 15 lutego kwarantanna w hotelach po powrocie z 33 krajów
Następny artykułNoclegownia w Starachowicach czynna całodobowo