A A+ A++

Dane wskazują, że rankiem 4 lutego podziemne magazyny gazu w Europie były zapełnione średnio w 49,83%. W niektórych krajach współczynnik był niższy – w Niemczech wyniósł 42,44%, a we Francji 39,65%. W ujęciu generalnym obecny poziom rezerw w UE jest o 2,77% mniejszy od średniej z ostatnich lat.

Reklama

Tak niski stopień zapełnienia magazynów jest oczywiście pochodną fali mrozów, która w ostatnich tygodniach przetaczała się przez Europę. 

W bieżącym miesiącu znacząco spadł również przepływ gazu z teminali LNG do europejskiej sieci przesyłowej. Różnica wynosi -49% r/r. Nie oznacza to jednak, że Stary Kontynent odwrócił się od skroplonego gazu ziemnego – przyczyną jest podwyższony popyt ze strony klientów w północno-wschodniej części Azji. Trafia tam obecnie zdecydowana większość spotowych dostaw, pozostawiając europejskim odbiorcom „jedynie” wolumeny gwarantowane w ramach długoterminowych kontraktów.

Średnia cena na holenderskiej giełdzie TTF spadła na początku lutego do 225-227 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. W styczniu wynosiła średnio 257 dol.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPonad 9,1 mln pasażerów wybrało Koleje Dolnośląskie
Następny artykułPrzy okazji szczepienia przeciw COVID-19 nie daj się okraść!