A A+ A++

Do pilotażowych badań wytypowano dwie rybnickie szkoły, mieszczące się we wspólnym budynku i korzystające ze wspólnej stołówki. Są to Zespół Szkół nr 3 oraz Zespół Szkolno-Rewalidacyjny Szkoła Życia, do którego uczęszczają niepełnosprawne dzieci i młodzież.

Od 15 lutego przez pięć dni trwać będą pomiary mające na celu sprawdzenie, czy w stołówce występuje problem marnowania żywności.

Obecnie żywi się tutaj zaledwie około 150 uczniów, bo z powodu pandemii ze stacjonarnych zajęć w ZS nr 3 korzystają wyłącznie uczniowie klas 1-3, a tylko Zespół Szkolno-Rewalidacyjny Szkoła Życia działa w całości stacjonarnie.

Jesienią, zanim większość uczniów przeszła na kształcenie online, stołówka wydawała dziennie aż 380 obiadów.

Warsztaty dla kucharek i uczniów

Obszarem zainteresowania badaczy będzie dieta uczniów. Naukowcy sprawdzą między innymi, czy projektowana jest ona zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Zbadane zostanie również, czy w stołówkach w Rybniku marnuje się jedzenie, a jeśli tak, to na jaką skalę.

Badacze przyjrzą się ilości i strukturze niezjedzonych posiłków, ale także będą obserwować atmosferę na stołówce oraz organizację wydawania posiłków.

– W kolejnych krokach zorganizowane będą szkolenia kulinarno-dietetyczne dla personelu kuchennego, intendentek oraz innych osób zaangażowanych w planowanie i przygotowanie posiłków. Z kolei dla dzieci przeprowadzone zostaną warsztaty i pogadanki online. Mamy nadzieję, że w zamówieniach żywności na kolejny rok uda się wprowadzić elementy żywności ekologicznej i zwiększyć ilość warzyw – mówi Monika Kubisz, koordynująca projekt ze strony Urzędu Miasta w Rybniku.

Jeść zdrowo, ograniczyć marnotrawstwo

Badania w rybnickich szkołach objęte zostały opieką naukową Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, a ich realizacja jest częścią projektu StratKIT, współfinansowanego ze środków Interreg Baltic Sea Region.

– Działania projektu StratKIT obejmujące stołówki szkolne i przedszkolne stanowią przykład dobrych praktyk wpływających istotnie na jakość życia obecnych oraz przyszłych pokoleń. Docelowo skutkować powinny minimalizacją negatywnego wpływu produkcji i konsumpcji żywności na środowisko naturalne oraz troską o zdrowie konsumentów, m.in. poprzez wspieranie produkcji ekologicznej, lokalnej i sezonowej, ograniczanie strat i marnotrawstwa żywności, a także formułowanie rekomendacji dotyczących żywienia – podkreśla prof. SGGW dr hab. Renata Kazimierczak, koordynator projektu ze strony SGGW.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKGHM sfinansował budowę szpitala covidowego w Legnicy
Następny artykułŁaskarzew: nowa dyrektor Zespołu Szkół nr 1