A A+ A++

Trwająca pandemia zdeterminowała życie gospodarcze i społeczne w Polsce, a jej skutki będą odczuwane jeszcze przez długi czas. Jest też nie lada wyzwaniem dla samorządów i małych lokalnych społeczności – w większości polskich gmin zapadła decyzja m.in. o zmniejszeniu skali niektórych inwestycji.  

W Wielkopolsce są jednak miejscowości, które mimo pandemii realizują nowe projekty i rozwijają życie swoich mieszkańców. Jak to robią?

Polskie samorządy musiały w ub. roku radzić sobie w trudnej sytuacji nowych obostrzeń, kupując dodatkowe środki ochronne, czy dostosowując się do pracy i edukacji zdalnej. Największą przeszkodą były ograniczone fundusze. Jak pokazał 2020 rok jednym z najważniejszych źródeł finansowania okazały się dotacje i granty pochodzące z programów społecznych. Wśród nich był program grantowy „WzMOCnij swoje otoczenie”, nagradzający najlepsze projekty służące rozwojowi wspólnej przestrzeni publicznej. Idea programu jest zbliżona do znanego i sprawdzonego rozwiązania, jakim jest budżet partycypacyjny, dzięki któremu mieszkańcy mogą aktywnie zmieniać swoją okolicę.

NGO w trosce o zdrowie mieszkańców

Pandemia to bardzo trudny czas dla małych społeczności, które często muszą odłożyć na bok wszelkie inwestycje i plany, a skupić się na walce z wirusem – mówi Marcin Biały ze Stowarzyszenia Chraplewo „Razem możemy więcej” w Wielkopolsce. – Jako stowarzyszenie często mierzymy się z brakiem funduszy, które trzeba znaleźć, a programy grantowe dedykowane dla małych gmin i społeczności pomagają i pozwalają, nawet w tak trudnym czasie, zrealizować zaplanowane działania. Obserwujemy również pozytywne aspekty pandemii: nigdy wcześniej nie widzieliśmy takiego zjednoczenia i chęci pomocy sobie nawzajem. To bardzo motywujące szczególnie dla nas, bo pokazuje, że my, lokalni działacze, nie jesteśmy sami w naszej aktywności i że wśród ludzi jest jeszcze dużo pokładów energii do działania w trudnym czasie – dodaje.

Stowarzyszenie Chraplewo „Razem możemy więcej” w 2019 roku otrzymało grant na realizację projektu „Nie boję się ratować życia – pierwsza pomoc przedmedyczna”, którego efektem był kurs pierwszej pomocy i zakup apteczek, a tym samym zwiększanie kompetencji i świadomości mieszkańców w zakresie udzielania pierwszej pomocy oraz poprawy bezpieczeństwa w gminie Kuślin. W 2020 roku ponownie zgłosili swój projekt, a przyznany grant przeznaczyli na zakup dwóch defibrylatorów AED ratujących życie.– Nasze plany sięgają jeszcze dalej, chcielibyśmy, aby taki zewnętrzny defibrylator znalazł się na terenie każdego sołectwa w gminie Kuślin i mamy nadzieję, że uda nam się ten cel zrealizować – wyjaśnia Marcin Biały.

Nowy sprzęt dla aktywnych mieszkańców

Wnioskując o dofinansowanie Ośrodek Sportu i Rekreacji w Buku wskazał, że projekt „Rowerowy Buk” jest kolejnym działaniem na rzecz rozwoju infrastruktury rowerowej na terenie gminy, zaraz obok: montażu miejsc postojowych dla jednośladów przy budowanym punkcie przesiadkowym oraz ścieżce rowerowej do Szewc. Według dyrektora OSiR Jarosława Sznycera, nowe stojaki stanowią świetną formę promocji zdrowego stylu życia i mogą się stać impulsem do odważniejszego promowania komunikacji rowerowej w gminie.

Projekty społeczne to bardzo ważna forma działań dla lokalnych społeczności. Możemy tworzyć inicjatywy, które nie tylko poprawiają komfort życia mieszkańców, ale też zmieniają ich przyzwyczajenia i zachęcają np. większej aktywności fizycznej czy zmiany środka transportu na bardziej ekologiczny. Programy grantowe przychodzą z finansowym wsparciem, a my mamy wolność działania i realizacji na swoich zasadach – mówi Jarosław Sznycer, dyrektor OSiR w Buku. 

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Buku swój grant przeznaczył na wykonanie i montaż stojaków rowerowych, które zamontowane zostały w najważniejszych miejscach w gminie.

–  Już teraz widzimy, że stojaki cieszą się sporym zainteresowaniem na terenie miasta, a przecież nie jest to pora roku sprzyjająca rowerzystom. Dodatkowym atutem nowych stojaków jest także to, że pełnią one jednocześnie funkcję atrakcyjnych szyldów obiektów przed którymi je ustawiono – mówi Hubert Wejmann dyrektor Biblioteki w Buku.

Godnym podkreślenia jest fakt, że nad każdym elementem małej architektury pracowali bukowianie. Projekt graficzny według pomysłu inicjatorów opracował Karol Tuliszka, a samym wykonaniem zajął się zakład ślusarski z Wielkiej Wsi. Program „WzMOCnij swoje otoczenie” to inicjatywa Polskich Sieci Elektroenergetycznych – krajowego operatora elektroenergetycznego systemu przesyłowego. W II edycji programu organizator nagrodził aż 107 pomysłów o wartości ponad 2 milionów złotych.

Informacja prasowa

praca_nowy_tomysl

praca_nowy_tomysl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAnna Markowska “Top Model” wraca do czasów choroby. Pokazała zdjęcia ze szpitala
Następny artykuł[Akt Prawny] Uchwała w sprawie: zmiany Uchwały Nr XLIV/3/2014 Rady Miejskiej w Mrągowie z dnia 24 kwietnia 2014 r. w sprawie ustalenia szczegółowego sposobu i zak