A A+ A++

Projekt jest realizowany przez PSE i Litgrid, polskiego i litewskiego operatora systemów przesyłowych energii elektrycznej. Za przeprowadzenie badania planowanej trasy kabla odpowiada konsorcjum pod przewodnictwem polskiej firmy MEWO. 

Jak poinformowały w środę PSE, zbadana zostanie trasa o długości 290 km i szerokości 300 m. Badania będą prowadzone m.in. przy użyciu sonaru i magnetometru, specjaliści pobiorą także próbki dna. Jeżeli zajdzie potrzeba, część badań wykonają nurkowie lub specjalistyczne podwodne roboty.

Reklama

Na mapy zostanie naniesione położenie wraków czy materiałów wybuchowych zalegających na dnie. W razie natrafienia na nie, zbadany będzie szerszy pas dna morskiego, co pozwoli na zaplanowanie ominięcia niebezpiecznych obiektów. Raport z badania będzie gotowy pod koniec lata i posłuży do opracowania strategii budowy i ochrony kabla.

Łączna długość kabla w technologii prądu stałego HVDC (High Voltage Direct Current), wraz z odcinkami lądowymi wyniesie ok. 330 km, a jego zdolność przesyłowa – 700 MW. Połączy stacje elektroenergetyczne w Żarnowcu i w litewskim Darbenai.

Łączny koszt projektu Harmony Link to około 680 mln euro, z czego 493 mln euro będzie pochodzić z unijnego wsparcia w ramach instrumentu CEF (Connecting Europe Facility). Projekty związane z synchronizacją krajów bałtyckich z systemem elektroenergetycznym Europy kontynentalnej uzyskały w 2020 roku łącznie 720 mln euro unijnego wsparcia, najwięcej ze wszystkich projektów zgłoszonych do dofinansowania z CEF.

Harmony Link to drugie połącznie elektroenergetyczne między polskim i litewskim systemem. Od 2016 r. działa napowietrzna linia LitPol Link, łącząca Ełk i Alytus na Litwie. Połączenie to jest obecnie stałoprądowe, w momencie synchronizacji LitPol Link stanie się połączeniem synchronicznym. 

Sieci elektroenergetyczne Litwy, Łotwy i Estonii pracują obecnie w poradzieckim systemie synchronizacji IPS/UPS. Ich synchronizacja z CEN planowana jest na koniec 2025 r.(PAP) 

PAP - mini

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTrwa nabór wniosków o dotacje dla mikro i małych przedsiębiorców
Następny artykułPodatek PCC przy zakupie samochodu