A A+ A++

Limanowa. Miasto zamierza lepiej zagospodarować teren wokół krzyża na Miejskiej Górze w Limanowej. Przewidziano m.in. atrakcje dla dzieci, ale również sanitariaty.

Miasto prowadzi rozmowy z biurem projektowym w sprawie koncepcji zagospodarowania terenu przy Milenijnym Krzyżu znajdującym się na Miejskiej Górze nad Limanową. – Chcemy lepiej zagospodarować ten teren – powiedział na ostatniej sesji Rady Miasta Limanowa burmistrz Władysław Bieda. 

Po opracowaniu koncepcji zagospodarowania terenu samorząd podejmie starania o pozyskanie środków na realizację przedsięwzięcia. – Chcemy, by powstała tam niezbędna infrastruktura sanitarna. Zamierzamy też doprowadzić do tego, by miejsce było chętniej odwiedzane przez mieszkańców i przyjezdnych, którzy będą mogli korzystać na przykład z atrakcji dla dzieci – zapowiedział burmistrz. 

Odrębną sprawą jest kwestia zbudowania na Miejskiej Górze parkingu. – Wokół krzyża może być masa samochodów, trzeba się nad tym zastanowić – wskazał Władysław Bieda. Dodatkową trudnością może okazać się fakt, że miasto nie posiada własności do terenu o wystarczającej powierzchni. 

Przypomnijmy, że na Miejskiej Górze miało powstać Centrum Rekreacji i Sportów Ekstremalnych. Był to głośny pomysł, który mimo upływu czasu nie doczekał się realizacji. Władze miasta planowały inwestycję już od 2012 roku, zaś w 2014 roku samorząd musiał zrezygnować z dofinansowania, pozyskanego w wysokości blisko 2,3 mln zł. 

Co pierwotnie miało powstać na Miejskiej Górze? Program zakładał, że w skład Centrum Rekreacji i Sportów Ekstremalnych miały wejść m.in.: kolejka Wie-li o długości około 800 metrów; park linowy składający z 4 oddzielnych tras o różnym stopniu trudności; trasy zjazdowe kolarstwa górskiego i bike park; parking położony tarasowo nad ulicą Kasprowicza na około 100 samochodów i parę autokarów oraz zmodernizowane miejsce imprez w kamieniołomie. Oprócz tego, nowe wyposażenie miał otrzymać plac zabaw, który znajdzie się w mniej więcej w tym samym miejscu co obecnie. Miejsce widokowe zlokalizowane pod krzyżem, miało zostać rozbudowane o nowe funkcje odpoczynku i imprez oraz punkt startu lotniarzy.

Ostatecznie miasto odstąpiło od realizacji inwestycji z powodu nieudanych postępowań przetargowych. Według samorządu, firmy zawyżały cenę realizacji tego przedsięwzięcia, którego koszt pierwotnie szacowano na 5,5 mln złotych. Wcześniej bowiem władze Limanowej, przy pomocy zaprzyjaźnionego miasta Wathlingen w Niemczech, prowadziły rozeznanie w sprawie budowy kolejki Wie-lie, produkowanej tylko przez jedną, niemiecką firmę. Okazało się, że za zachodnią granicą kolejka może kosztować około 3 mln złotych, a polska firma, która złożyła ofertę w przetargu, podała cenę w wysokości 8 mln złotych.

Startujące w przetargu firmy zwracały uwagę na to, że przedsięwzięcie jest bardzo skomplikowane i dotyczy wielu branż. Również władze samorządu miały tego świadomość. Rozwiązaniem problemów miało być rozbicie inwestycji na kilka odrębnych zadań, lecz i to się nie powiodło.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGłębokie przemyślenia internautów LXXXIV
Następny artykułAdministracja USA jest gotowa do rozmów z Niemcami o Nord Stream 2