W resorcie zdrowia prowadzone są prace nad koncepcją centralizacji szpitali. Jak twierdzi szef tego resortu, pandemia pokazała, że rozproszone zarządzanie, rozproszenie zasobów i właścicieli, powodują bałagan organizacyjny. Temat ten budzi jednak wiele wątpliwości i kontrowersji, zwłaszcza, że na razie znamy niewiele szczegółów. Opozycja chce, aby temu tematowi poświęcić posiedzenie sejmowej komisji zdrowia. Jednak zdaniem przewodniczącego komisji T. Latosa, jest jeszcze za wcześniej, ponieważ nic nie zostało przygotowane w MZ, nawet w wersji roboczej.
W natłoku informacji o przebiegu pandemii, rozpoczęła się dyskusja po informacjach Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego oraz Wiceministra Sławomira Gadomskiego o pracach nad projektem restrukturyzacji szpitali, nazywanym często planem centralizacji szpitali.
Według Polskiej Federacji Szpitali jednym z podstawowych mankamentów prowadzonych już w MZ prac jest brak włączenia do projektu kluczowych uczestników systemu, a co za tym idzie – brak prac nad pozyskiwaniem sojuszników i partnerów do jego realizacji. Także przedstawiciele samorządów krytycznie podeszli do braku ich przedstawicieli w prowadzonych pracach.
Jest to projekt budzący wiele kontrowersji i wątpliwości, stąd potrzeba szerokiej dyskusji. Tymczasem na razie prace toczą się w ograniczonym gronie w MZ, a specjalnym zespołem powołanym 23 grudnia ub. roku kieruje wiceminister Sławomir Gadomski. W jego skład powołano urzędników MZ, NFZ, BGK i ARP, a zadaniem jest opracowanie założeń rozwiązań dotyczących restrukturyzacji szpitali. W styczniu w Sejmie odpowiadając na pytania posłów uchylił on zaledwie rąbka tajemnicy na temat kierunku prowadzonych prac. S. Gadomski: wielowładztwo nie pomaga szpitalom
Posłowie opozycji chcą więc, aby temu tematowi poświęcić posiedzenie sejmowej komisji zdrowia. Jak powiedział w rozmowie z Polityką Zdrowotną przewodniczący tej komisji Tomasz Latos, “opozycja wnioskowała o ewentualną informację o tzw. centralizacji szpitali”. – Na razie jeszcze nie ma o czym rozmawiać, bo jeszcze nic nie zostało przygotowane nawet w wersji roboczej – uważa T. Latos.
Dodał, że opozycja chce, aby odbyło się to w ciągu 30 dni, ale – jak zaznaczył – “jeszcze nie będzie nic przygotowane”.
Projekt wcześniej czy później i tak trafi do prac w sejmowej komisji zdrowia, jednak już w formie gotowego projektu ustawy, kiedy trudno będzie zgłosić wątpliwości i uwagi, co do całego kształtu i kierunków zmian. Na razie pozostaje więc czekać na efekty prac zespołu. Według informacji przekazanych przez S. Gadomskiego, do 28 lutego przygotowane zostaną założenia i na początku marca zostaną one zaprezentowane, a do 31 maja br. przedstawiony ma być gotowy projekt ustawy.
Czym jeszcze zajmie się w najbliższym czasie komisja zdrowia?
T.Latos na pytanie o to, co jeszcze jest planowane w najbliższym czasie w planie prac komisji wskazał, że ponownie omawiana będzie realizacja Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID. – Ja obiecałem i mam zamiar to zrealizować w najbliższym czasie, ponowne posiedzenie komisji dotyczące szczepień – zapowiada.
Ponadto jak mówi, “opozycja wnioskowała o zajęcie się kardiologią, ale był brak podpisu z ich strony, więc wniosek został zwrócony”. Zapewne zostanie uzupełniony i ponownie złożony – przewiduje T. Latos, ale jednocześnie zapewnia, że niepotrzebnie, ponieważ w planie pracy na luty lub początek marca jest już temat kardiologii.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS