A A+ A++

02 lutego 2021

2 lutego 1944 r. 54 Polaków zostało zamordowanych przez Niemców przy nasypie kolejowym w Dębicy. Byli oni przywiezieni z więzień: w Krakowie, Tarnowie oraz Rzeszowie. Przed egzekucją wszystkich skrępowano drutem kolczastym. Oprawcy pozostawili ich ciała na publiczny widok, aby w ten sposób zastraszyć polskie społeczeństwo. W 77. rocznicę mordu, władze Dębicy oddały hołd pomordowanym.

77 lat temu Niemcy zamordowali 54 Polaków obok cegielni

77 lat temu Niemcy zamordowali 54 Polaków obok cegielni

77 lat temu Niemcy zamordowali 54 Polaków obok cegielni

77 lat temu Niemcy zamordowali 54 Polaków obok cegielni

– Nazwiska wszystkich zamordowanych do dzisiaj nie są znane. Wiemy, że część z nich pochodziło z miejscowości Chechły k. Ropczyc, gdzie zostali aresztowani w ramach akcji pacyfikacyjnej 19 listopada 1943 roku. Po aresztowaniu przeszli ciężkie, kilkutygodniowe śledztwo, a 19 z nich zostało rozstrzelanych 2 lutego 1944 r. w Dębicy – mówi wiceburmistrz Maciej Małozięć.

Egzekucja w Dębicy była odwetem za akcję dywersyjną przeprowadzoną przez Kedyw Inspektoratu Armii Krajowej Rzeszów „Rtęć” na żołnierzy niemieckich wracających pociągiem z frontu wschodniego. Akcja została przeprowadzona w nocy z 29 na 30 stycznia 1944 r. w Czarnej. Pociągiem, według danych wywiadu AK, miał podróżować m.in. gubernator Hans Frank. W efekcie dowódca SS i policji dystryktu krakowskiego polecił rozstrzelać skazanych wcześniej na śmierć 100 Polaków. Po egzekucji w Dębicy, na miejsce mordu spędzono miejscową ludność, każąc im patrzeć na pomordowanych.

Trzynaście lat po wojnie, w 1958 roku dokonano ekshumacji ciał pomordowanych, których szczątki zostały przeniesione do kwatery na Cmentarzu Wojskowym w Dębicy.

W 77. rocznicę mordu, 2 lutego 2021 r., burmistrz Mariusz Szewczyk wraz z zastępcami Jerzym Sieradzkim i Maciejem Małozięciem, złożyli wiązankę kwiatów oraz znicze przy pomniku w miejscu zbrodni. Z kolei w kościele pw. Ducha Świętego w Dębicy, gdzie każdego roku sprawowana jest Msza św. w intencji poległych, podczas wszystkich nabożeństw w uroczystość Objawienia Pańskiego, wierni modlą się w intencji ofiar zbrodni sprzed 77 lat.

Miasto Dębica, wspólnie z Parafią Matki Bożej Anielskiej, Hufcem ZHP oraz Związkiem Armii Krajowej, corocznie organizuje uroczystości rocznicowe przy cegielni. Ze względu na obostrzenia związane z trwającą pandemią, tegoroczne uroczystości, podobnie jak inne święta państwowe i rocznice ważnych wydarzeń historycznych, obchodzone są w symbolicznej formie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPartyzant na pomniku w Kraśniku jest zły, ale Pola jeszcze gorsza
Następny artykułKto w tym roku może wziąć udział w miejskiej loterii podatkowej i ile będzie można wygrać?