Krzeszowice, Oświęcim, Rabka-Zdrój, Tarnów oraz Skawina – to gminnym, które chcą na swoim terenie ograniczyć stosowania paliw stałych (przede wszystkim węgla).
Przedstawiciele pięciu samorządów dyskutowali proponowane zapisy projektów uchwał podczas spotkania z wicemarszałkiem Tomaszem Urynowiczem.
Kraków pokazał, co robić
– Przykład Krakowa, który wprowadził zakaz używania paliw stałych w połowie 2019 roku pokazuje, że takie działanie ma bardzo realny wpływ na jakość powietrza. Potwierdziły to badania ekspertów w Akademii Górniczo-Hutniczej, opublikowane kilka dni temu – stwierdził polityk.
Przypomnijmy, że jednym z zadań władz województwa (określonego w programie ochrony powietrza) jest opracowanie jednolitych zasad wprowadzania lokalnych uchwał antysmogowych.
Gotowe są już wstępne propozycje: do końca 2022 roku obowiązek wymiany pozaklasowych pieców na węgiel i drewno, od 1 stycznia zakaz instalacji nowych pieców na węgiel, a do końca 2029 roku konieczność likwidacji wszystkich urządzeń węglowych.
Skawina walczy ze smogiem
Radni Skawiny w 2019 roku podjęli uchwałę intencyjną ws. opracowania lokalnych przepisów antysmogowych
Jak mówi wiceburmistrz Skawiny Tomasz Ożóg, radni podkrakowskiej miejscowości już w marcu 2019 roku podjęli uchwałę intencyjną w sprawie opracowania lokalnych przepisów antysmogowych.
– Fakt, że samorząd wojewódzki opracowuje jednolite zasady dla lokalnych uchwał antysmogowych jest zatem dla nas dużym ułatwieniem: możemy być na przykład pewni, że podjęte przez nas zobowiązania będą zgodne z przepisami wojewódzkimi, krajowymi i unijnymi – zaznacza Ożóg.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS