A A+ A++

JS 2011 Krasnystaw im. Cichociemnych ZS “Strzelec” O.S-W to organizacja społeczno-wychowawcza, która reaktywowała się 5 lat temu i prowadzi działalność patriotyczno-obronną. Na co dzień szkoli osoby młode i dorosłe do służby w formacjach mundurowych. Należy do niej 17 strzelców i 16-osobowy pluton orląt. Gdy w ubiegłym roku pojawił się Covid-19, członkowie tej jednostki strzeleckiej aktywnie włączyli się w pomoc osobom starszym i mieszkańcom przebywającym na kwarantannie.

– Nasza pomoc w ramach Banku Pomocy Społecznej działającego przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Krasnymstawie polegała głównie na robieniu zakupów. Od drugiej połowy marca do końca maja wspieraliśmy kilkadziesiąt osób – opowiada starszy sierżant ZS Marek Koman, dowódca JS 2011 Krasnystaw.

Pod koniec maja krasnostawscy strzelcy zgodzili się również pomóc w zabezpieczeniu terenu wokół DPS w Bończy, gdy pojawił się tam koronawirus. Pilnowali, aby nie przedostała się tam żadna osoba postronna. Przyjmowali również rzeczy przywożone od rodzin pensjonariuszy. Akcja trwała 2,5 dnia i zakończyła się po przebadaniu wszystkich mieszkańców i pracowników DPS.

Członkowie JS 2011 Krasnystaw są również dumni z pomocy w zabezpieczeniu koncertów zorganizowanych 15 sierpnia w ramach obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Byli wspierani przez strzelców z Lublina i lokalnych strażaków. Do najważniejszych zadań należała m.in. służba informacyjna, pilnowanie dystansu społecznego, zbieranie od uczestników oświadczeń o stanie zdrowia, mierzenie temperatury oraz pomoc medyczna.

– W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowaliśmy po raz pierwszy w Krasnymstawie Bieg Pamięci “Tropem Wilczym”. Wystartowało prawie stu uczestników. W tym roku impreza została przełożona na 16 maja. Przygotowaliśmy pakiety startowe dla 130 osób. Dzięki pomocy finansowej samorządów miasta i powiatu wpisowe nie będzie wymagane. Wystarczą chęci, aby przebiec dystans 1963 metrów, który nawiązuje do roku śmierci ostatniego członka polskiego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego Józefa Franczaka – mówi Marek Koman.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMieszkańcy DPS-u przy Głowackiego wracają do swojego domu. Półtora roku po pożarze
Następny artykułMargaret i Kara we wspólnym singlu “Antipop”