Ten sam podmiot może odliczyć podatek naliczony od niektórych wydatków, a jednoczenie nie mieć tego prawa w odniesieniu do innych nabyć. Każdą sytuację trzeba przeanalizować osobno.
Spółki holdingowe, a więc takie, których głównym wymiarem jest posiadanie udziałów w podmiotach zależnych, w wielu przypadkach mogą mieć wątpliwości dotyczące VAT. W wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 12 listopada 2020 r. (C 42/19, Sonaecom SGPS SA) wskazano, kiedy takim podmiotom przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od ponoszonych wydatków.
Wydatki związane z nabyciem udziałów
Sprawa dotyczyła portugalskiej spółki holdingowej Sonaecom. Co istotne, podmiot ten świadczył na rzecz swoich podmiotów zależnych usługi opodatkowane VAT (m.in. administracyjne i zarządzania). Sonaecom przygotowywał się do nabycia udziałów w spółce Cabovisao. W związku z tym, nabył usługi doradztwa oraz badania rynku pod kątem planowanej transakcji (opodatkowane VAT), przy czym, wskazana transakcja (nabycie udziałów) ostatecznie nie doszła do skutku. Spór z władzami podatkowymi dotyczył tego, czy Sonaecom miał prawo do odliczenia VAT od wydatków na dora…
Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów “Rzeczpospolitej”
Oferta promocyjna: dostęp do treści rp.pl już od 9,90 zł za miesiąc!
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Mi … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS