A A+ A++

AMD dotychczas zaprezentowało łącznie kilkanaście procesorów opartych na architekturze Zen 3 w postaci Ryzenów serii 5000. Mowa zarówno o desktopowych jednostkach AMD Vermeer (Ryzen 5000X) jak również mobilnych APU Cezanne-U/H (Ryzen 5000U/H). Podczas konferencji zorganizowanej w ramach wirtualnych targów CES 2021, AMD przygotowało także pierwszą zapowiedź nadchodzących, serwerowych układów EPYC Milan, także wykorzystujących usprawnienia nowej architektury Zen 3. Podczas prezentacji ogłoszono, że 32-rdzeniowy procesor serwerowy osiągnie o 68% lepszą wydajność od 28-rdzeniowego układu Intel Xeon Gold 6258. Tymczasem do sieci przedostały się informacje wyjaśniające kwestię nomenklatury nadchodzących układów EPYC Milan.

AMD przymierza się do rynkowego debiutu serwerowych procesorów EPYC Milan. Tymczasem w sieci pojawiła się infografika wyjaśniająca szczegółowo nazewnictwo poszczególnych układów.

_TITLE_

W sieci pojawiła się infografika, która pomoże z pewnością w identyfikacji poszczególnych procesorów AMD EPYC nowej generacji. Początkowa cyfra 7 oznacza, że mamy do czynienia z kolejnymi generacjami serwerowych procesorów EPYC. Z cyfrą 7 związana jest także czwarta cyfra. W rodzinie Milan będzie to “3”, która jest identyfikatorem właśnie generacji Milan. W poprzednich generacjach było to odpowiednio EPYC 7xx1 (EPYC Naples) oraz EPYC 7xx2 (EPYC Rome). Oznaczenie 7xx3 będzie zatem równoznaczne z generacją EPYC Milan. 

_TITLE_

Druga cyfra w nazwie związana jest z ilością rdzeni/wątków, jakie obsługuje dany procesor. Cyfra 2 oznacza wyposażenie układu w 8 rdzeni. Cyfra 3 oznacza 16 rdzeni, cyfra 4 od 24 do 28 rdzeni, cyfra 5 jest wskaźnikiem dla 32 rdzeni, cyfra 6 – od 40 do 56 rdzeni. Końcowa cyfra 7 odpowiada najwyższemu układowi EPYC Milan, wyposażonemu w 64 rdzenie. Kolejne pole w nomenklaturze będzie zajęte przez cyfrę lub literę. Przykładowo EPYC 75F3 oznacza, że omawiany układ będzie ukierunkowany na najwyższą wydajność pojedynczego rdzenia. Im wyższa cyfra z kolei, tym wyższej uśrednionej wydajności możemy się spodziewać. W trzeciej części nazwy napotkamy albo na literę F albo cyfry 1, 4 lub 6. Ostatnia cyfra, jak już wcześniej wspomniałem, oznacza w tym wypadku 3 generację serwerowych układów EPYC. Niektóre z procesorów Milan będą także miały literę P na końcu, co oznacza, że jest to specjalna wersja układu przeznaczona do serwerów obsługujących jeden socket. Na chwilę obecną spodziewamy się przynajmniej trzynastu serwerowych układów należących do rodziny EPYC Milan. Sklepowy debiut spodziewany jest jeszcze w tym kwartale, choć nadal nie znamy konkretnych cen.

_TITLE_

_TITLE_

_TITLE_

Źródło: VideoCardz

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWodorowe centrum kompetencyjne – eksperci zebrani pod jednym dachem
Następny artykułDobromierz z budżetem na 2021 rok