A A+ A++

Z inicjatywy Gerharda Gruschki, jednego z ostatnich żyjących byłych więźniów obozu Zgoda w Świętochłowicach, ma zostać wybudowany pomnik upamiętniający ofiary. Teraz są tutaj ogródki działkowe, a o ponurej przeszłości przypomina jedynie zachowana obozowa brama.

Pomnik projektu Andrzeja Grzybowskiego

W latach 1942-1945 w Świętochłowicach działał niemiecki podobóz Auschwitz-KL Eintrachthütte. Zmarło w nim kilkaset osób. Po wyzwoleniu w 1945 r. obóz Zgoda został przejęty przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, a jego komendantem został Salomon Morel. Do obozu kierowano „element niepewny politycznie” – Niemców i Ślązaków, którzy w czasie wojny musieli podpisać volkslistę, a także obywateli innych państw.

Dzięki staraniom Gruschki udało się zawiązać komitet, który zajmuje się wszystkimi sprawami związanymi z budową pomnika. Jest już gotowy projekt prof. Andrzeja Grzybowskiego, który jest także autorem m.in. pomnika ku czci górników poległych na Wujku.

Pamięć o obozie Zgoda w Świętochłowicach

Jeszcze w grudniu urzędnicy z Świętochłowic zapowiadali, że w styczniu będą mogli podać już konkrety w sprawie budowy pomnika. Ale miasto wciąż nie jest gotowe. Od Adriana Blondzika z biura prasowego urzędu miejskiego otrzymaliśmy e-maila, z którego wynika, że list intencyjny między komitetem budowy a miastem zostanie podpisany w lutym. Wtedy też mają być pokazane wizualizacje pomnika. Trwają też wstępne rozmowy na temat budowy centrum muzealnego, które pomoże zachować pamięć o obozie.

Tymczasem Henryk Mercik ze Śląskiej Partii Regionalnej martwi się, że sprawy wokół pomnika załatwiane są niemal w tajemnicy. – Gdyby nie artykuł w “Wyborczej”, nikt nie wiedziałby o pomyśle budowy pomnika. Szkoda, bo taką inicjatywę trzeba nagłośnić. Nie powinna być traktowana jak lokalna, świętochłowicka sprawa – uważa Mercik.

Postawmy pomnik razem!

Za wzór działań Mercik podaje proces tworzenia radzionkowskiego Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku. – Władze miasta poprosiły o finansowe wsparcie inne miasta aglomeracji i żadne nie odmówiło. Tak samo powinno być w sprawie budowy pomnika Zgody. W obozie siedzieli przecież mieszkańcy Katowic, Chorzowa i innych śląskich miast. To wspólna historia regionu. Postawmy pomnik razem! – apeluje Mercik.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMOK stawia na nowe technologie
Następny artykułAfgańskie problemy nowej administracji Joe Bidena [KOMENTARZ]