Cyfrowi nomadzi, którzy zdecydują się na dłużej zamieszkać w Ponta do Sol, dostaną za darmo miejsce do pracy i dostęp do internetu. W zamian mają integrować się z mieszkańcami i wspierać lokalne firmy.
Odkąd praca zdalna stała się zjawiskiem niemal powszechnym, wiele krajów zaczęło organizować kampanie promujące dłuższe pobyty, podczas których zagraniczni goście mogliby łączyć obowiązki zawodowe z wypoczynkiem, a przy tym wspierać pogrążoną w głębokim kryzysie turystykę.
Portugalska wyspa Madera poszła o krok dalej i stworzyła „wioskę cyfrowych nomadów” – pierwszą na świecie, jak twierdzą media. Digital Nomads Madeira, bo tak nazywa się ten pilotażowy projekt, wystartuje 1 lutego w Ponta do Sol i potrwa do końca czerwca. Jego pomysłodawcami są regionalny rząd i firma Startup Madeira, którym pomaga cyfrowy nomada i konsultant ds. pracy zdalnej Gonçalo Hall.
„Dla wielu osób praca online na pełen etat połączona z podróżami dookoła świata była marzeniem, które teraz stało się rzeczywistością. Mogąc pracować z dowolnego kraju, nomadzi zwykle podróżują do najpiękniejszych miejsc na świecie. Szukają tych z dobrą pogodą przez cały rok, pysznym jedzeniem, bogatą kulturą i przyrodą, a przede wszystkim szybkim internetem. Madera spełnia wszystkie te warunki, dlatego jest jednym z najlepszych miejsc na świecie do pracy zdalnej” – czytamy na stronie internetowej projektu digitalnomads.startupmadeira.eu.
CZYTAJ TEŻ: Majorka: Mieszkajcie u nas, pracujcie zdalnie
Licząca około 8,2 tysiąca mieszkańców miejscowość Ponta do Sol na południowym wybrzeżu Madery oferuje nomadom bezpłatnie miejsce do pracy (krzesło i biurko) w przestrzeni coworkingowej w Centrum Kulturalnym John Dos Passos, dostęp do usługi internetowej Slack do pracy zespołowej i wi-fi codziennie od godziny 8 do 22.
– Zaprojektowaliśmy wszystko tak, żeby ci, którzy przyjadą, nie chcieli wyjeżdżać – mówi Gonçalo Hall portalowi huffingtonpost.it. – Niektóre kraje europejskie po prostu wprowadzają specjalne wizy dla pracowników zdalnych. Nasze podejście jest inne. Uważamy, że cyfrowi nomadzi i zdalni pracownicy szukają głównie społeczności, wspólnoty, dlatego idealna będzie dla nich mała wioska, w której można stworzyć sieć relacji i wymiany – wyjaśnia.
Stąd też ważnym ogniwem projektu ma być „local community leader”, czyli miejscowy przewodnik i łącznik między nomadami i mieszkańcami, który pomoże gościom zaaklimatyzować się w nowym miejscu. Wioska będzie też organizować wydarzenia i imprezy, które mają ułatwić integrację przybyszów z mieszkańcami. – Tylko w ten sposób społeczność lokalna może skorzystać na obecności społeczności globalnej – ocenia Hall.
Ponta do Sol może przyjąć stu nomadów, którzy zobowiążą się zostać co najmniej przez miesiąc. Będą musieli zapewnić sobie zakwaterowanie, transport i wizę. Twórcy projektu nawiązali współpracę z miejscowymi firmami, między innymi obiektami noclegowymi i wypożyczalniami samochodów, które chcą świadczyć usługi nomadom. Ci z kolei mogą liczyć na pomoc w znalezieniu zakwaterowania z rabatem na dłuższy pobyt, na przykład w hotelu lub wynajętym mieszkaniu. Wedle serwisu euronews.com przez stronę internetową zarejestrowało się już 3 tysiące chętnych, a kolejne zgłoszenia wciąż napływają.
Projekt Madeira Digital Nomads ma pomóc miejscowym firmom, które przez pandemię wpadły w ogromne kłopoty (przed jej wybuchem dochody z turystyki stanowiły około 20 procent PKB Madery). Władze liczą też, że dzięki niemu uda … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS