Już kilkukrotnie informowaliśmy naszych czytelników o pozwach zbiorowych przeciwko CD Projektowi za jakość Cyberpunka 2077. W tych przypadkach kancelarie prawnicze reprezentowały inwestorów, ale teraz jesteśmy świadkami zupełnie innej sytuacji, ponieważ to gracze pozywają rodzimą firmę.
5 klientów Cyberpunka 2077 ze Stanów Zjednoczonych złożyło pozew zbiorowy – pozywający uważają, że Valve Corporation zdecydowało się nadużyć swojej silnej pozycji na rynku gier i zawarło z CD Projektem w umowie dystrybucji na Steam klauzulę „największego uprzywilejowania”, przez którą cena gry musiała być taka sama na wszystkich platformach. Zdaniem graczy, z tego powodu nie mogli kupić Cyberpunka 2077 w niższej cenie, ponieważ każdy sklep musiał prezentować taką samą ofertę.
Zawarta klauzula miała negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie rynku ze względu na utrudnienia firm, które nie mogły oferować Cyberpunka 2077 w promocji.
„Zarząd spółki CD PROJEKT S.A. z siedzibą w Warszawie („Spółka”) informuje, iż otrzymał od współpracującej ze Spółką kancelarii prawnej potwierdzenie złożenia przed Sądem Okręgowym Stanów Zjednoczonych dla okręgu Centralnej Kalifornii cywilnego pozwu zbiorowego pięciu osób fizycznych („Pozywający”) będących nabywcami gier za pośrednictwem platformy Steam, której właścicielem jest spółka Valve Corporation („Valve”). Podmiotami pozwanymi są Valve wraz z innymi producentami i wydawcami gier w tym Spółką oraz jej spółką zależną CD PROJEKT Inc.
Pozywający domagają się ustalenia na drodze sądowej, czy warunki Steam Distribution Agreement naruszały reguły prawa konkurencji w Stanach Zjednoczonych.
Powództwo formułuje wobec Valve zarzuty co do nadużywania siły rynkowej poprzez wymaganie od twórców gier zawarcia w umowie dystrybucyjnej Steam klauzuli tzw. największego uprzywilejowania („Klauzula”), na mocy której kontrahenci Valve mieliby zobowiązywać się wobec Valve, że cena gry na na platformie Steam będzie taka sama, jak cena na innych platformach. Jak wynika z pozwu, skutkiem posługiwania się tą klauzulą miałoby być nieprawidłowe funkcjonowanie rynku ze względu na utrudnienie innym platformom możliwości konkurowania pod względem cenowym ze Steam.”
W treści przedstawionych dokumentów nie określono wartości roszczenia, a teraz CD Projekt „weryfikuje zasadność kierowania roszczeń wobec niej i jej spółki zależnej w ramach powyższego pozwu”.
Sytuacja jest o tyle zaskakująca, że wcześniej to inwestorzy pozywali CD Projekt, a teraz do głosu doszli nawet gracze. Zainteresowani jednak nie podważają jakości pozycji – ich problemem jest umowa podpisana przez polskie studio z Valve.
Warto dodać, że CD Projekt RED wydał wczoraj hotfix do Cyberpunka 2077 i jednocześnie pojawił się dokładny test gry w wersji na PlayStation 4 i Xboksa One.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS