A A+ A++

Ulga na złe długi spółki komandytowej. Czy ulgę na złe długi powinien odliczyć wspólnik spółki komandytowej, czy może sama spółka?

Ulga na złe długi spółki komandytowej

W uzasadnieniu do projektu ustawy nowelizującej ministerstwo odwołało się do poszanowania zasady praw nabytych, ale ogranicza się jedynie do kwestii dokonywania odpisów amortyzacyjnych przez spółkę komandytową po dniu uzyskania przez nią statusu podatnika CIT – mówi Daniel Więckowski, doradca podatkowy i partner w LTCA.

W wydaniu DGP z dnia 25 stycznia 2021 roku  przedstawiliśmy stanowisko Ministerstwa Finansów, z którego wynika, że prawo do ulgi na złe długi ma spółka komandytowa, nawet jeżeli przychód powstał przed uzyskaniem przez nią statusu podatnika CIT (patrz „Nowy podatnik, ale z sukcesją praw i obowiązków”, DGP nr 16/2021). Dlaczego nie zgadza się pan z tą wykładnią?

Zobacz również:

Ulga na złe długi – kto powinien odliczyć?

Uważam, że stanowisko MF jest błędne, zarówno jeżeli chodzi o ulgę na złe długi, jak i o odpisy aktualizujące należności. Gdyby przyjąć tę wykładnię za prawidłową, to doszłoby do kuriozalnych sytuacji. Przykładowo, gdy wspólnicy spółki komandytowej zaliczyli do kosztów uzyskania przychodów odpis aktualizujący, a dłużnik zapłaci spółce komandytowej, która stała się już podatnikiem CIT, to będzie ona musiała zapłacić podatek od czegoś, co nie było jej kosztem.

Jednakże jeżeli mamy do czynienia z ulgą na złe długi, to wspólnik nie będzie mógł odzyskać nadpłaconego PIT. Będzie tak, ponieważ przed zmianą podatkowego statusu spółki wystawiona faktura będzie przychodem u wspólników, ale po objęciu spółki CIT nie będą oni mogli obniżyć przychodu, bo z ulgi na złe długi skorzysta już spółka.

Jest to fragment artykułu DGP z dnia 28 stycznia 2021 r. pt. “Ulgę na złe długi powinien odliczyć wspólnik, nie spółka”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPojedź kolejką
Następny artykułJuż 100 lat temu płocczanie zbierali pieniądze w ten sam sposób, w jaki dziś robi to WOŚP