A A+ A++

Wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne zawsze wiąże się z ryzykiem. Czyjaś obecność na lodzie nie może zagwarantować bezpieczeństwa innym osobom. Grubość i wytrzymałość lodu jest zmienna i zależy nie tylko od warunków atmosferycznych. Policjanci apelują o rozsądek podczas wypoczynku w pobliżu zamarzniętych rzek, stawów i jezior. Wczoraj w Sulejówku pod dwoma nastolatkami załamał się lód i wpadli oni do wody.

Policjanci oraz inne służby ostrzegają o niebezpieczeństwach związanych z wchodzeniem na kruchy lód pokrywający zbiorniki wodne. Jego grubość zależy od wielu czynników, m. in. od specyfiki samego zbiornika – jego linii brzegowej, głębokości, dopływów czy budowli wodnych. Bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu poruszanie się po tafli lodu jest śmiertelnie niebezpieczne.

Wydostanie się z opresji po zarwaniu się lodu jest bardzo trudne głównie z uwagi na temperaturę wody, która błyskawicznie odbiera osobie w niej zanurzonej potrzebną dla ratunku energię. W wodzie tracimy ciepło 20 razy szybciej niż na powietrzu! Co roku policjanci apelują o rozsądek podczas wypoczynku w pobliżu zamarzniętych rzek i jezior. Bezpieczne ślizganie się gwarantuje nam tylko sztuczne lodowisko.

Wczoraj kilkanaście minut po 15:00, dyżurny komisariatu policji w Sulejówku otrzymał zgłoszenie, że w Parku Glinianki dwóch nastolatków wpadło do wody. Na miejsce pilnie pojechali policjanci. Kiedy dotarli, chłopcy byli już otoczeni opieką osób, którzy widzieli zdarzenie. Mundurowi ustalili, że 12-latek i 11-latek weszli na lód zbiornika i chodzili po nim. W pewnym momencie lód załamał się a chłopcy wpadli do wody, jeden po barki, drugi po pas. Nastolatkowie bardzo szybko zostali wyciągnięci z wody przez osoby spacerujące po parku. Na miejsce przybył również zastęp druhów z OSP, którzy okryli uczniów folią. Chłopcy zostali przekazani opiekunom.

Apelujemy o rozsądek i uświadamianie dzieciom zagrożeń. Zachęcamy również do obejrzenia ze swoimi pociechami filmiku profilaktycznego przygotowanego przez funkcjonariuszy Komisariatu Rzecznego, we współpracy z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy, Strażą Miejską, Ratownikami Anikar oraz Strażą Pożarną.

st. asp. Marcin Zagórski, na podst. mat. ksp

Aby obejrzeć film włącz obsługę JavaScript w swojej przelądarce.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDobre praktyki ochrony danych osobowych – czyli jak się ustrzec przed wyłudzeniem kredytu na swoje nazwisko radzi BIK
Następny artykułPolicja Tomaszów Maz.: WOJEWÓDZKIE DZIAŁANIA „PRĘDKOŚĆ”