Prestiżowe warszawskie liceum, świetnie zdana matura międzynarodowa, studia w Cambridge, tytuł brytyjskiej studentki roku w konkursie sponsorowanym przez Rolls-Royce’a, stanowisko szefowej Cambridge University Polish Society i liczne projekty na koncie. Krótko mówiąc: prymuska. Aleksandra Pędraszewska ma za sobą błyskotliwą karierę akademicką, po której zamierzała zostać wziętą prawniczką. Śmieje się, że dla kontrastu – jej rodzice są lekarzami. Ale tak naprawdę nie wiedziała, jakie zawodowe ścieżki ma do wyboru.
– Prowadzenie własnej firmy wydawało mi się abstrakcyjnym pomysłem. Nie wpisywało się w model, który znałam. Dopiero w trakcie studiów magisterskich w Cambridge Judge Business School zdałam sobie sprawę, że mnóstwo rzeczy, które robiłam w trakcie nauki, takich jak prowadzenie stowarzyszeń, organizacja eventów czy zarządzanie projektami, miało znamiona przedsiębiorczości – mówi Pędraszewska.
W szkole biznesowej zagłębiła się także w świat innowacji i spółek technologicznych. Najpierw teoretycznie, a niedługo potem – praktycznie. W 2016 roku zgłosił się do niej Andrzej Kaczorowski, członek zespołu naukowego pracującego nad technologiami hologramowymi. Miał wygłosić referat podczas konferencji Science: Polish Perspectives, którą Pędraszewska pomagała zorganizować. Chciał skonsultować z nią wystąpienie. Na spotkanie przyszedł z Darranem Milne’em, szefem swojego zespołu. Ale rozmowa o prezentacji szybko przeistoczyła się w dyskusję o wspólnej budowie firmy.
– Od początku wiedziałem, że będziemy potrzebować kogoś bardziej zorientowanego na biznes, aby osiągnąć sukces z VividQ. Aleksandra zrobiła na mnie świetne wrażenie, więc zaproponowałem, aby zobaczyła naszą technologię w akcji. Niemal natychmiast dostrzegła jej potencjał, więc zaczęliśmy rozmawiać o tym, co można na jej podstawie zbudować – opowiada Darran Milne.
– Moje pomysły na to, w jaki sposób można komercyjnie wykorzystać tę technologię i jak należy o niej opowiadać, były dokładnie tym, czego chłopakom brakowało – mówi Pędraszewska.
Niedługo potem została dyrektor operacyjną i jednym z członków międzynarodowego zespołu założycielskiego VividQ – obok Darrana Milne’a (Szkota), Andrzeja Kaczorowskiego (Polaka), Toma Durranta (Anglika), Romana Pechhackera (Austriaka) i SJ’a Senanayake (Lankijczyka). Ich prace zaowocowały powstaniem oprogramowania, które pozwala generować hologramy – w czasie rzeczywistym i z wykorzystaniem niskiej mocy obliczeniowej, co ma umożliwić ich powszechne wykorzystanie.
– Jako pierwsi na świecie pokazaliśmy, że proces interpretowania danych 3D i generowania projekcji holograficznych nie musi trwać godzinami. A to oznacza, że wyświetlacze holograficzne, które znamy z filmów science fiction, wreszcie mogą zostać skomercjalizowane – mówi Pędraszewska.
Polka przekonuje, że holografia, czyli technika pozwalająca na dokładną kopię zachowania światła wokół obiektu, wkrótce stanie się globalnym standardem wyświetlania obrazów. Ma znaleźć zastosowanie między innymi w telefonach, laptopach, inteligentnych okularach, zestawach do rozszerzonej/wirtualnej rzeczywistości czy wyświetlaczach samochodowych typu HUD. Twórcy VividQ chcą, aby w dużej mierze stało się to za sprawą ich firmy.
– Zasilając setki milionów urządzeń, uczynimy VividQ standardem na … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS