Kupiłeś lub sprzedałeś pojazd zarejestrowany w Polsce lub sprowadziłeś auto z innego kraju należącego do Unii Europejskiej? Masz miesiąc na zgłoszenie tego faktu w urzędzie zajmującym się sprawami rejestracji pojazdów.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy – kto po 31 grudnia 2020 r. kupił lub sprzedał już zarejestrowany pojazd albo częściowy udział w jego własności, np. na podstawie umowy sprzedaży, umowy darowizny, umowy zamiany, faktury, przyjęcia spadku, postanowienia sądowego o nabyciu prawa własności, podziału majątku) ma obowiązek zgłosić ten fakt w terminie 30 dni od daty takiego zdarzenia prawnego. W przypadku pojazdu sprowadzonego z kraju Unii Europejskiej – należy zarejestrować pojazd w także terminie 30 dni od daty jego sprowadzenia. Niedopełnienie tego obowiązku powoduje konieczność nałożenia kary za niedotrzymanie terminów.
Warto zauważyć, że obowiązujące w ubiegłym roku wydłużenie tego terminu do pół roku przestało obowiązywać wraz z końcem 2020 r. i aby uniknąć kary za niedotrzymanie ustawowych terminów należy dopełnić formalności w ciągu 30 dni.
Jak dokonać zgłoszenia zbycia / nabycia pojazdu?
Należy wypełnić uniwersalny druk – do pobrania ze strony internetowej BIP, procedura nr 1.24: https://www.bip.torun.pl/info_proc.php?Kod=139%20title oraz załączyć do niego kopię dokumentu potwierdzającego zmianę prawa własności (umowy, faktury lub innego dokumentu, o którym wspomniano wyżej). Dokumenty można dostarczyć do Wydziału Obsługi Mieszkańców ul. Wały gen. Sikorskiego 25 w Toruniu, w następujący sposób:
- elektronicznie za pośrednictwem strony rządowej https://www.gov.pl/web/gov/zglos-zbycie-lub-nabycie-pojazdu-na-przyklad-… lub za pośrednictwem strony Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych https://www.esp.pwpw.pl (usługi są dostępne dla posiadaczy profilu zaufanego lub innych właściwych certyfikatów / podpisów elektronicznych);
- osobiście – po wcześniejszym umówieniu się przez system rezerwacji internetowej https://rezerwacja.um.torun.pl/#/ (nowa usługa dostępna od 27 lutego br.);
- za pomocą poczty tradycyjnej;
- do skrzynki podawczej znajdującej się w siedzibie wydziału.
Należy podkreślić, że obowiązek zgłoszenia zbycia pojazdu w wyżej wskazanym terminie, ciąży na zbywcy (sprzedającym) niezależnie od tego, czy nabywca (nowy właściciel) zarejestrował pojazd na siebie, czy nie. Należy również pamiętać, że zgłoszenie nabycia nie jest równoznaczne z zarejestrowaniem pojazdu. W przypadku pojazdu, niebędącego nowym pojazdem, sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej, aby uniknąć kary, należy go zarejestrować w terminie 30 dni od daty sprowadzenia (tzn. przekroczenia granicy RP). W przypadku takiego pojazdu nie dokonuje się zgłoszenia nabycia, ponieważ należy go zarejestrować.
Niedotrzymanie terminu w przedstawionych przypadkach skutkuje nałożeniem kary od 200 zł do 1000 zł. Wysokości kar zależą od zakresu naruszeń, powtarzalności naruszeń oraz korzyści finansowych uzyskanych z tytułu naruszenia ustawy.
Dla wyżej wymienionych zdarzeń prawnych, które zaistniały od 1 marca 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. obowiązuje jeszcze termin 180 dni na załatwienie wymaganych formalności: np. jeśli ktoś kupił samochód 2 grudnia 2020 r. to termin na zgłoszenie nabycia pojazdu upływa 31 maja 2021 r. Podobnie jest w przypadku pojazdu sprowadzonego z UE: jeśli pojazd sprowadzono 2 grudnia 2020 r. to należy go zarejestrować do 31 maja 2021 r.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS