A A+ A++

Eksperci z trzech europejskich uczelni i instytucji analizowali dwa rodzaje zanieczyszczeń: pyłami PM2 i NO2. Pierwsze to przede wszystkim efekt ogrzewania domów za pomocą pieców, źródłem drugiego są między innymi spaliny samochodowe. Na podstawie wielu czynników opracowano także tzw. wskaźnik śmiertelności, według którego stworzono ranking.

Okazuje się, że w pierwszej setce europejskich miast, gdzie umiera najwięcej osób z powodu zanieczyszczeń powietrza, jest aż 28 miast z Polski. Najwyżej, bo już na piątym miejscu znalazła się aglomeracja górnośląska. Dalej są takie miasta jak Jastrzębie-Zdrój, Rybnik, Warszawa, Kraków, Łódź czy Lublin.

W klasyfikacji polskich miast Opole jest na 10. miejscu, w całym rankingu 858 miast zajmuje 36. miejsce, jeżeli chodzi o zanieczyszczenie pyłem PM2.

Zanieczyszczenie powietrza jest dwa razy większe niż zaleca to WHO.

W czasie badania wykonano też analizy, które przewidują, o ile mniejsza byłaby śmiertelność, gdyby jakość powietrza spełniała oczekiwane normy.

Według ekspertów, gdyby jakość powietrza była zgodna z zaleceniami WHO, w Opolu rocznie umierałoby 78 osób mniej. Najczystszym miastem w Europie jest Rejkiawik, gdzie z powodu pyłu PM2 nikt nie umiera. Gdybyśmy w Opolu mieli podobne powietrze, rocznie umierałoby o 124 osoby mniej.

Znacznie lepiej Opole wypada w rankingu dotyczącym dwutlenku węgla. Średni roczny poziom zanieczyszczenia powietrza jest niemal o połowę mniejszy niż zaleca to WHO i w europejskim rankingu miasto zajmuje 240 miejsce.

Cały ranking można znaleźć – TUTAJ.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWiedźmin Netflixa – nowi aktorzy w obsadzie, w tym odtwórca roli króla Henselta
Następny artykułRok po głośnym ślubie, prezes TVP znowu zostanie ojcem