Dla każdego jest jednoznaczne, że kiedy występuje biegunka, układ pokarmowy działa nie tak, jak powinien. Nie zawsze jednak biegunka u psa wiąże się z niestrawnością. Co możemy zrobić i kiedy udać się z pupilem do weterynarza?
Biegunka u psa oznacza, że zwierzak częściej oddaje stolec, który jest papkowaty lub wodnisty. Jeśli stan psa nie jest poważny, to objawy powinny ustąpić do trzech dni. Natomiast, gdy w tym samym czasie dochodzą inne objawy ze strony układu pokarmowego i występuje gorączka, powinniśmy skontaktować się z weterynarzem. Każdy z nas martwi się, kiedy z pupilem dzieje się coś niepokojącego. Warto więc dowiedzieć się, jak wtedy reagować. Zastanówmy się w takim razie, jak powinniśmy postępować przy biegunce.
Powód może tkwić w tym, co pies zjadł
Zamiast od razu wpadać w panikę, zastanówmy się, co w ostatnim czasie jadł nasz zwierzak. Z reguły powodem biegunki jest zjedzenie przez psa nieodpowiedniego jedzenia. Może zjadł produkty spożywcze jak cebula, pomidory, przyprawy, a może do żołądka dostało się zepsute pożywienie, które na przykład znalazł w trawie podczas spaceru. Luźne stolce u psa mogą być również efektem zbyt gwałtownej zmiany karmy – mogą wystąpić m.in. wtedy, kiedy z karmy suchej przechodzimy na dietę BARF. Może się również okazać, że nasz pies jest alergikiem albo ma nietolerancję pewnych produktów.
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
Inne częste przyczyny biegunki
Z biegunką możemy mieć do czynienia w przypadku, gdy w ostatnim czasie zwierzak przyjmował antybiotyki. Ponadto luźne stolce mogą być objawem infekcji żołądkowo-jelitowej, zapalenia trzustki i jelita. Odpowiedzialne za to mogą być również pierwotniaki, ogoniastki i robaki.
Razem ze zmianą konsystencji stolca nieraz występują inne symptomy. Dotyczy to często poważniejszych schorzeń, jak choroby autoimmunologiczne, związane z hormonami, niewydolność wątroby, niewydolność nerek, czy erlichioza.
Jak możemy pomóc psu?
Przede wszystkim obserwując także inne symptomy, skonsultujmy się z lekarzem. Tak samo w momencie, kiedy stan psa się pogarsza, albo po trzech dniach w dalszym ciągu nie ma poprawy. Jeżeli jedyną dolegliwością jest biegunka, to zadbajmy, by zwierzak miał zawsze świeżą wodę. Zachęćmy go do picia, aby jego organizm się nie odwodnił. Aby dodatkowo nie podrażniać przewodu pokarmowego, zwierzak powinien mieć ścisłą dietę. Najlepiej przez kilkanaście godzin w ogóle nie podawać pokarmu, co jedynie mogłoby nasilić biegunkę. Po tym jak stolce się unormują, podajmy psu lekką karmę. Dzięki niej nie będzie problemów z żołądkiem. Warto też wziąć pod uwagę preparaty mające na celu odbudowę flory jelitowej.
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
Kiedy pilnie do lekarza?
Wiemy już, że przy psiej biegunce powinniśmy zachować spokój i obserwować pupila. Być może przyczyna nie jest poważna i po dwóch dniach zwierzak będzie zdrowy. Jednak są sytuacje, kiedy bezzwłocznie musimy iść do gabinetu na badania. Chodzi o takie objawy, jak niepokój i ospałość u psa, ból brzucha, obecność krwi w stolcu, gorączka, czy wymioty. Idźmy także wtedy, kiedy pies nic nie pije i nie je – odwodnienie może zagrażać życiu, a przy biegunce może do niego dojść bardzo szybko.
Artykuł sponsorowany
Chcemy, żeby portal CoZaDzien.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS