Badania wskazują, że dla bezpieczeństwa energetycznego Wielkiej Brytanii potrzebna jest nowa energetyka jądrowa
25.01.2021r. 11:19
www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
W raporcie stwierdzono, że Wielka Brytania do 2030 r. wycofa 14 z 15 obecnie działających energetycznych reaktorów jądrowych. Przekłada się to na utratę 7,7 GWe niezawodnej, bezemisyjnej mocy wytwórczej. Budowa dwóch reaktorów EPR w EJ Hinkley Point C w Somerset zastąpi część niedoboru (3,2 GWe), ale “istnieje ryzyko, że bez większej zainstalowanej mocy Wielka Brytania będzie musiała przedłużyć okres swojej zależności od paliw kopalnych – co narazi na szwank walkę ze zmianami klimatu”.
Według raportu budowa kolejnej elektrowni jądrowej przyniosłaby także inne korzyści dla systemu energetycznego. Nowe reaktory jądrowe można zaprojektować tak, aby część wytwarzanego przez nie ciepła można było wykorzystać do celów innych niż wytwarzanie energii elektrycznej. Na przykład ciepło mogłoby być doprowadzane rurami do pobliskich firm lub domów do ich ogrzewania. Ciepło może również zwiększyć wydajność produkcji wodoru, który można by wykorzystać do dekarbonizacji tych części gospodarki, w których elektryfikacja jest trudniejsza, na przykład w przypadku niektórych form transportu ciężkiego lub procesów przemysłowych.
Dane zawarte w raporcie pokazują, że wiatr i słońce dostarczały mniej niż 20 proc. dziennego zapotrzebowania na energię elektryczną w 82 różnych przypadkach w 2020 r., w tym przez okres ponad tygodnia w sierpniu i tygodnia w listopadzie.
Budowa kolejnej elektrowni jądrowej pozwoliłaby również zachować istniejące umiejętności i wiedzę fachową personelu, które będą potrzebne do rozwoju przyszłych technologii jądrowych, takich jak małe reaktory modułowe (SMR) lub reaktory termojądrowe.
Rząd wyraził chęć pomocy w doprowadzeniu co najmniej jednej wielkoskalowej elektrowni jądrowej do punktu podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej (Final Investment Decision, FIN) przed zakończeniem obrad obecnego parlamentu. Jednak badanie CPS stwierdza, że będzie to wymagało zmiany sposobu finansowania elektrowni jądrowych. “Przemysł jądrowy nie wierzy, że obecne ustalenia są odpowiednie do przyciągnięcia kapitału potrzebnego do uruchomienia projektów” – czytamy w raporcie.
Raport zawiera pięć ogólnych zaleceń. Obejmuje to wprowadzenie przez rząd podatku węglowego, aby zniechęcić do emisji CO2 i zachęcić ludzi i przedsiębiorstwa do przyjęcia bardziej ekologicznych sposobów działania.
Raport sugeruje, że usprawnienie obecnej polityki dekarbonizacji oraz uproszczona i ustandaryzowana cena emisji dwutlenku węgla może wyrównać szanse dla różnych metod wytwarzania energii elektrycznej.
W międzyczasie rząd powinien dążyć do usunięcia zielonych regulacji, programów i dotacji, które zakłócają podejmowanie decyzji gospodarczych. Rząd Wielkiej Brytanii powinien również poprawić otoczenie biznesowe, aby promować innowacje. Ponadto powinien przyjąć system pojedynczych aukcji Equivalent Firm Power, aby zapewnić odpowiednie dostawy energii elektrycznej, gdy konsumenci jej potrzebują. Wreszcie rząd musi zmodernizować przepisy dotyczące przemysłu jądrowego.
“Zbyt długo brytyjski system energetyczny był nękany przez niezdecydowanie i brak perspektywicznego myślenia” – czytamy w raporcie. “Z wyraźną ulgą widać dziś, że rząd nakreślił odważną, szeroko zakrojoną wizję tego, jak energia będzie działać w przyszłości. Jednak musi rozpocząć proces urzeczywistniania tego, jednocześnie zajmując się najpilniejszym problemem – zapewnieniem bezpieczeństwa dostaw bezemisyjnej energii, co pozwoli utrzymać włączone światła bez dalszego ogrzewania planety”.
Zobacz także:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS