Ponad rok temu podczas prac naprawczych w gdańskim kościele św. Mikołaja dominikanie odkryli papieskie umbraculum – liturgiczny parasol. Bracia zakonni otrzymali go od papieża Piusa XI w latach 20. ubiegłego wieku. Umbraculum przypomina dużych rozmiarów żółto-czerwony parasol. Dawniej zapewniał głowie Kościoła cień przed słońcem, z czasem stał się symbolem papieskiej władzy poza granicami Watykanu. Dominikanie byli przekonani, że papieski parasol zaginął w czasie II wojny światowej.
Oczyszczony z brudu, kurzu i pleśni
Parasol liturgiczny wymagał pilnej interwencji konserwatorskiej – jedwabny materiał był bardzo osłabiony i pokryty śladami obecności mikroorganizmów. Rozpoczął się pierwszy etap renowacji zabytku. Środki na ten cel pochodzą z dotacji pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków.
– Priorytetowym zadaniem prac konserwatorskich było zahamowanie procesów niszczenia, czyli dezynfekcja w komorze fumigacyjnej Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk oraz gruntowne oczyszczenie obiektu w pracowni konserwacji tkanin zabytkowych – poinformowali gdańscy dominikanie.
Podczas pierwszego etapu prac powierzchnia umbraculum została oczyszczona z brudu, kurzu i grubego nalotu pleśni. Konserwatorzy przeprowadzili jednocześnie demontaż parasola na poszczególne części kroju – było to konieczne do prawidłowego wykonania kolejnych zabiegów. Ze względu na bardzo nietrwałe wybarwienie części czerwonych musiały one być prane oddzielnie.
Dotychczas oczyszczono na mokro części czaszy parasola. Podczas kolejnego etapu prac parasol zostanie wzmocniony – konserwatorzy podkleją go na nowe podłoże z jedwabiu technicznego.
Konserwacja papieskiego parasola Fot. Facebook/Dominikanie Gdańsk
Papieski dzwoneczek
W gdańskim kościele św. Mikołaja zachowała się jeszcze jedna pamiątka po nadaniu świątyni tytułu Bazyliki Mniejszej przez papieża Piusa XI w 1928 roku. Jest to tintinnabulum, czyli dzwoneczek na drzewcu, który w bazylikach rzymskokatolickich symbolizował szczególny wyraz więzi świątyni z następcą Świętego Piotra. Ostatnio udało się skompletować zabytek, umieszczając dzwoneczek w pierwotnym miejscu.
Tintinnabulum wraz z umbraculum stanowią komplet. Miał on być wykorzystywany podczas procesji w przypadku wizyty papieża w Gdańsku i kościele św. Mikołaja, który przed II wojną światową był jedyną świątynią rzymskokatolicką w śródmieściu Gdańska.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS