A A+ A++

Podziel się na Facebooku

Tweet (Ćwierkaj) na Twitterze

Problem demograficzny odbija się kosztach utrzymania szkół w mieście, są placówki, które stosunkowo generują większe wydatki niż inne. Sytuacja najgorzej przedstawia się w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Azotach. To właśnie o jej dalszych losach debatowano podczas ostatniej Komisji Edukacji, Kultury i Sportu. 

Wiceprezydent Wojciech Jagiełło przedłożył radnym Komisji Edukacji, Kultury i Sportu dokumentację z analizą kosztów utrzymania szkół. W przekazanych danych znalazła się informacja demograficzna, z której jasno wynika, że z każdym rokiem w naszym mieście jest coraz mniej dzieci. Ma to przełożenie na szkoły, im mniej uczniów, tym większe wydatki gminy na daną placówkę.

Wzrastają koszty utrzymania oświaty nie tylko u nas w mieście, ale w całej Polsce. Państwo nakłada coraz więcej obowiązków na gminy, a niestety za tym nie idą środki finansowe. W związku z tym podjęliśmy próbę dokonania analiz. Przedstawiliśmy również analizę demograficzną, która przedstawia się bardzo dramatycznie. W 2020 roku spadała liczba dzieci, porównując do lat wcześniejszych. Jednocześnie dokonaliśmy bardzo dokładnej analizy kosztów utrzymania w poszczególnych szkołach. Wynika z tego, ile kosztuje roczne utrzymanie jednego dziecka. Im mniej uczniów w szkole, tym większe wydatki na realizację programu nauczania – mówił podczas komisji Wojciech Jagiełło

Próbę poszukiwania oszczędności gmina podjęła już na początku września. W pięciu szkołach połączono klasy czwarte lub siódme i zmniejszono tym samym liczbę oddziałów. Dzięki temu posunięciu zaoszczędzono 600 tysięcy złotych.

Największy problem stanowi Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 na osiedlu Azoty. Około 50 procent dzieci z obwodu wybiera inną szkołę, co w efekcie powoduje, że spada liczba uczniów podstawówki w Azotach.

Placówka kosztuje nas ponad 12 tysięcy złotych na jednego ucznia. Istnieje możliwość zamknięcia tej szkoły, jednoczenie nie przynosząc szkód dla pracowników i dzieci. Pracownicy będą zatrudnieni w innych szkołach, a dzieci klasami trafią do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 9. Obecnie w Azotach uczy się 60 dzieci, a od pierwszego września szacuje się, że będzie tam 45 uczniów. Dyrektor tej szkoły planuje również przejście na emeryturę, co rodzi obowiązek powołania nowego dyrektora dla tych zaledwie czterech klas – informuje Wojciech Jagiełło.

Radna Katarzyna Dysarz zauważyła, że nie po raz pierwszy pojawia się dyskusja nad dalszym losem tej szkoły.

Rozmowy na temat szkoły podstawowej w Azotach toczą się od kilku dobrych lat. Chodzi tu oczywiście o kwestię demograficzną. Proszę zwrócić uwagę, że 54 uczniów z tego obwodu nie uczy się w tej szkole. To między innymi powoduje wzrost kosztów utrzymania szkoły. Rodzicie wolą dowodzić dzieci do „dziewiątki”. Po za tym koszt utrzymania samego budynku też jest dość spory. Trzeba się nad tym tematem pochylić, lecz póki co nie likwidujemy szkoły – mówiła podczas komisji.

Dla radnego Adama Oczosia to trudny temat, bo sam jest mieszkańcem osiedla Azoty i do szkoły czuje sentyment. Mimo to również uważa, że należy się przyjrzeć tej kwestii bardzo wnikliwie.

To szkoła, która ma swoje tradycje i ze smutnie przyjmuję perspektywę, że szkoła miałaby zostać zamknięta. Jednak niepokojąca jest sytuacja, że większość dzieci jest dowożona do innych jednostek oświatowych. Tu powinna się zapalić lampka i należy zadać sobie pytanie, dlaczego tak się dzieje. Problemem szkoły jest to, że z racji małej liczby uczniów, nie ma do zaoferowania dodatkowych zajęć, to jest dużym minusem – mówi radny Adam Oczoś.

Adam Oczoś zapytał, czy istnienie kolejnej szkoły generującej najwięcej kosztów, czyli Publicznej Szkoły Podstawowej nr 10, również będzie stało pod znakiem zapytania. Zaznaczył, że nie tylko kwestie finansowe powinny być analizowane, ale również zyski dla dzieci.

Jestem daleki, aby zmykać jakąkolwiek placówkę. Podkreślam, że rada zwróciła się do nas o analizę oszczędności. Pokazaliśmy, gdzie one mogą się pojawić. Proszę pamiętać, że to nie jest decyzja, to informacja do analizy – precyzuje Wojciech Jagiełło.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPakiet pomocowy dla tych, których tarcze ominęły
Następny artykułKierowca tira wjechał do rowu