A A+ A++

Środa upłynęła w Polkowicach pod znakiem św. Sebastiana. W dwóch parafiach odbyły się podniosłe uroczystości ku czci patrona naszego miasta.

Poranna Msza św. w intencji miasta i mieszkańców została odprawiona najpierw w kościele pw. św. Michała Archanioła. Tak jak przez wiele stuleci, właśnie 20 stycznia, w dzień wspomnienia liturgicznego św. Sebastiana, wierni zebrali się aby podziękować naszemu patronowi za opiekę i wybawienie od epidemii dżumy w 1680 roku.

Eucharystii przewodniczył ks. dr Jarosław Święcicki, proboszcz parafii św. Michała Archanioła. W homilii do wiernych przypomniał wydarzenia sprzed 341 lat, kiedy to właśnie w tym kościele wierni ofiarowali Polkowice i jego mieszkańców św. Sebastianowi, aby uchronił ich od szalejącej w mieście zarazy.

– Musimy pamiętać, że w tym szczególnie dramatycznym dla naszej wspólnoty momencie, polkowiczanie zjednoczyli się i wspólnie, bez różnicy stanu i wyznania, zawierzyli swoje losy świętemu Sebastianowi. Ten akt bezwarunkowego posłuszeństwa, okazanego nie tylko św. Sebastianowi, ale także dyscyplinie wspólnych działań, okazały się zbawienne. Dziś możemy być dumni z tego pokolenia polkowiczan i powinniśmy brać z nich przykład, aby razem pokonać obecny stan epidemii – mówił do wiernych ks. dr Jarosław Święcicki.

Podczas tej Mszy św. obecni byli m. in. burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki, wiceburmistrzowie Ewa Kowalik i Wojciech Marciniak oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Polkowicach Roman Rozmysłowski. Po Eucharystii proboszcz miejsca pobłogosławił ikony św. Sebastiana, wykonane przez podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej w Polkowicach. Ikony zostały następnie podarowane wszystkim obecnym na nabożeństwie wiernym.

Wieczorem tego samego dnia w kościele pw. Matki Bożej Łaskawej w Polkowicach odbyła się uroczysta Msza św. odpustowa z wprowadzeniem do świątyni obrazu św. Sebastiana. Wizerunek patrona Polkowic wykonany na płótnie przez artystę plastyka, jest darem burmistrza Polkowic, przewodniczącego Rady Miejskiej, radnych gminnych i powiatowych oraz mieszkańców Polkowic.

Mszy św. odpustowej przewodniczył ks. dr Bogusław Wolański, członek Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski. Do koncelebry stanęli ks. dr Marek Kluwak, proboszcz parafii MB Łaskawej w Polkowicach, oraz ks. Marek Pluskota, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski i dziekan dekanatu polkowickiego.

W homilii do wiernych ks. dr Wolański przypomniał życiorys św. Sebastiana, męczennika za wiarę, którego kapłan porównał do św. Stanisława, jednego z głównych patronów Polski. Ks. Wolański zwrócił także uwagę na elementy które łączą postaci św. Sebastiana i Jana Pawła II. Zapewniał wiernych, że nie jest przypadkiem, że doczesne szczątki papieża Polaka pochowano w watykańskiej kaplicy św. Sebastiana.

Ważnym elementem wieczornej Eucharystii było wprowadzenie obrazu przedstawiającego mękę patrona Polkowic. Obraz wnieśli do kościoła górnicy w asyście harcerzy i strażaków. Przed obrazem głos zabrali przewodniczący Rady Miejskiej w Polkowicach, burmistrz Polkowic oraz szefowie klubów radnych.

Burmistrz Łukasz Puźniecki zwrócił uwagę, że na wyjątkowość patronatu św. Sebastiana nad Polkowicami składają się w równiej części wymiar duchowy i religijny tego zjawiska, jak i  przenikający je wymiar historyczny. Wymiar, który zbudowany został na poczuciu wspólnoty.

– Łacińska maksyma głosi: „Zgoda mieszkańców – murem obronnym miasta”. Właśnie w ten sposób ponad 340 lat temu zostało obronione nasze miasto. Zgodą, solidarnością, wzajemną troską o siebie. Dziś, w obliczu pandemii, ale także wszystkich wyzwań jakie stoją przed naszą lokalną wspólnotą, ta zgoda powinna być obecna tak samo mocno, jak przed wiekami. Troska o najsłabszych, o seniorów, o osoby z niepełnosprawnościami – to właśnie ten wymiar wspólnoty, który musimy wspólnie budować i o który powinniśmy prosić świętego Sebastiana, patrona Polkowic – powiedział podczas uroczystości burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki.

Kościół pw. Matki Bożej Łaskawej w Polkowicach posiada w swoim wnętrzu kaplicę św. Sebastiana. To tam docelowo trafi obraz ufundowany przez władze miasta i mieszkańców Polkowic. Będzie to drugie miejsce w Polkowicach, gdzie będzie pielęgnowana duchowość sebastiańska. Pierwszym jest kościół pw. św. Michała Archanioła, w którym od kilku wieków znajdują się ołtarz św. Sebastiana oraz obraz wotywny „Dżuma”, opowiadający historię epidemii z 1680 r.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł22 stycznia o godz. 6 rano rusza system rejestracji i infolinia dla seniorów powyżej 70. roku życia
Następny artykułTak Lewandowski pobił rekord Bundesligi! Fenomen. Kolejny gol Polaka [WIDEO]